Haberler
Giriş Tarihi : 23-12-2020 10:47   Güncelleme : 23-12-2020 10:47

Erdoğan’dan Demirtaş Açıklaması: Bizi Bağlamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen MYK toplantısında AİHM’nin Selahattin Demirtaş’la ilgili hak ihlali kararına ilişkin ilk kez konuştu.

Erdoğan’dan Demirtaş Açıklaması: Bizi Bağlamaz

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin "Tutukluluğu sonlandırın" çağrısıyla ilgili şunları söyledi: "AİHM terörle ilgili Türkiye’den giden her kararı onaylıyor. Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı. İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz." Ayrıca toplantıda 100-150 sayfalık kararın çevirisi tamamlandıktan sonra inceleneceği belirtildi.

Toplantıda parti kapatmalarla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları da gündeme geldi. Erdoğan, "En çok bizim ağzımız yandı bu konuda. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir” değerlendirmesini yaptı.