Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 20:32   Güncelleme : 27-09-2021 20:55

Erdoğan’dan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalar

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalar

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ardından ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamalarda, "Yeşil kalkınma devriminin tabi sonucu olan İklim Konusunda yeni ve tarihi bir adım atıyoruz. Paris İklim Anlaşmasına mutabakat veren ülkeler arasında yer alıyor" dedi.

Yüz Yüze Eğitim Hakkında Açıklama

''Eğitim, hükümetlerimiz döneminde en büyük yatırım yaptığım alandır. Salgın sürecinden uzaktan yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinin yüz yüze eğitiminin yerini alamadığını gördük. Onun için bu sene yüz yüze eğitim için kararlı bir tutum ortaya koyduk. 6 Eylül’de başlayan eğitim faaliyetleri alınan tedbirlerle başarı ile yürütülüyor.

1,5 yıllık aranın ardından elbette ufak tefek aksaklıklar olmuştur. Ama bunlarda ilgili kurumlarımız tarafından süratle giderilmiştir.''

Üniversiteli Öğrencilerin Barınma Problemi 

''Pek çok üniversitemiz eğitim öğretim faaliyetlerini başlattı. Öğrencilerimizi barınmaları açısından da 2 yılın ardından bir açık ortaya çıktı. Bunu altını çizerek vurgulamak istiyorum. Bazı park bahçe, buralardaki bankların üzerinde yatanlar şunu açık ve net söylüyorum. Bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre sözde öğrenci. Gezi Parkı olayı neyse bunun farklı versiyonudur.

Yurtlardaki 182 bin olan yatak kapasitesini 719 bine biz çıkardık. Almanya’da 290 bin Hollanda’da 113 bin İspanya’da 91 bin seviyesindedir. Ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle açık ara birincidir. Yurt binalarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. Bu yıl yurt başvuruları 623 bine yükselmiştir. Başvuruların yaklaşık 430 bini yurtlarına yerleştirilmiştir.

Yurt kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmaları da sürdürüyoruz. Eskiden işte CHP’nin dönemlerinde 30-40 kişilik koğuş tipi yerlerden oluşan, ranza tipi yataklarda yatan, biz de oralardan geçtik. Şimdi ise otel tarzı yurtlardaki odaları dönüştürdük.''