Haberler
Giriş Tarihi : 16-04-2021 14:41   Güncelleme : 16-04-2021 14:41

Erdoğan'dan KKTC'ye Kur'an Kursları Kararı Tepkisi: Bu Yanlıştan Dönülmediği Takdirde Atacağımız Adımlar Farklı Olacaktır

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'de 'laiklik' ilkesine aykırı bulunarak kapatılan Kur'an kursları ile ilgili "Bu yanlıştan dönülmediği takdirde atacağımız adımlar farklı olacaktır" dedi.

Erdoğan'dan KKTC'ye Kur'an Kursları Kararı Tepkisi: Bu Yanlıştan Dönülmediği Takdirde Atacağımız Adımlar Farklı Olacaktır

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Kur'an kurslarının laiklik ilkesine aykırı bulunarak kapatılmasına sert tepki gösterdi.

Cuma namazı çıkışı konuyla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi Başkanı, bu yanlışından süratle dönmelidir. Dönmediği takdirde atacağımız adımlar da bundan sonraki süreçte farklı olacaktır, bunu da bilmeleri gerekir" diye konuştu.

KKTC'de bulunan Çavuşoğlu'nun da konuyla ilgileneceğini belirten Erdoğan, "Dışişleri bakanım Mevlüt Bey orada. Dün Mevlüt beye giderken, bu konuyu etraflıca görüşeceksin dedim. Görüştükten sonra gerekli açıklamayı orada yapacaksın dedim. KKTC AYM başkanının yapmış olduğu açıklamayı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Öncelikle AYM başkanının laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye'de şu anda laikliğin uygulaması nedir bunu da öğrenmesi lazım. Eğer tavır değişti değişti; değişmediği takdirde biz özellikle Kuzey Kıbrıs'ta inanç özgürlüğü noktasında, oradaki yavrularımızın Kuran eğitimi noktasında, onların eğitimlerine engel teşkil edilecek atılmasına asla müsamaha edemeyiz. Türkiye'de biliyorsunuz bu tür şeyler çözülmüştür. Kuzey Kıbrıs, bir Fransa değildir. Kuzey Kıbrıs, artık her şeyiyle Türkiye'deki uygulamalar neyse bunları uygulama safhasına geçirme durumundadır" ifadelerini kullandı.