Haberler
Giriş Tarihi : 23-12-2020 12:55   Güncelleme : 23-12-2020 13:14

Erdoğan'dan Kur'an'ın Türkçe Okunmasına Tepki: Garabet

Partili Cumhurbaşkanı, İBB'nin düzenlediği Şeb-i Arus Töreninde Türkçe Kur'an okunması ile başlayan tartışmalara katıldı. Erdoğan, yaşananları "Buldukları her fırsatta tek parti faşizmine dönüyorlar" sözleriyle değerlendirdi.

Erdoğan'dan Kur'an'ın Türkçe Okunmasına Tepki: Garabet

AKP lideri Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan'ın gündeminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin düzenlediği Şeb-i Arus Töreninde Kur'an'ın Türkçe okunmasıyla başlayan siyasi tartışmalar da vardı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na ve CHP'ye sert sözlerle yüklenen Partili Cumhurbaşkanı, konuyu alışıldık şekilde bir kez daha 1950 öncesi döneme getirerek "Buldukları her fırsatta tek parti faşizmine dönüyorlar. Kur’an-ı Türkçe okutma gibi bir garabet İstanbul’da sergilendi. Kuran-ı Kerim’e inanıyorsanız ona gereken hürmeti göstermek zorundasınız" diye konuştu.

Erdoğan, İmamoğlu'nun Yerel Seçimler öncesinde camide Kur'an okuduğu görüntülere atıfta bulunarak "Eyüp Sultan’da seçim öncesinde kalkıp da bir mihrabiye yerine Kuran-ı Kerim’i önüne açıp, orada Yasin-i Şerif’ten belli bir bölümü, aslına uygun okumak, sana bir şey getirmez. E niye onu da Türkçe okumadın? Onu da Türkçe okusaydın. Bak bakalım millet sana ne değer veriyor" diye sürdürdü.

AKP lideri Erdoğan'ın konuya dair açıklamalarının devamı şöyle:

"Kimsenin inancımıza, kültürümüze, meşrebimize el ve dil uzatmasına müsaade etmeyiz. Her şey istismar. Gereken dersi gereken hesabı sormak suretiyle alacaklar. Ülkemizi ileriye götürecek her hizmetin başımızın üstünde yeri vardır. Ama milletimizin değerlerine, tarihine kültürüne yönelik, hiçbir saldırıyı da hoş görmeyiz. Geçmişte uzunca bir süre ülkemizin enerjisini bu tür konularla heba edenlere aynı oyunları oynamalarına izin vermeyeceğiz.

Milletin böyle bir talebi yokken, ideolojik, turistik, ticari hesaplarla dini sembollerimize sataşılmasını art niyetli buluyoruz. Asıl mesele niçin yola başvurulduğu. Tasavvufta ‘Edep ya hu’ kaidesi var. Buna dikkat etmezsen rezil olursun. Bunların da akıbeti budur. Hayatımız boyunca kimsenin kökeniyle, inancıyla, meşrebiyle, hayat biçimiyle uğraşmadık, uğraşmayız.

Hz. Mevlana’nın izinden gidiyorsanız geleneklerine de saygı göstereceksiniz. Buna mecbursunuz. Milletimizin tarihine, geleneklerine yönelik hiçbir saldırıyı mazur göremeyiz. Kendilerine hak ettikleri şekilde karşılık vermeyi sürdüreceğiz."