Haberler
Giriş Tarihi : 21-09-2020 12:09   Güncelleme : 21-09-2020 12:21

Erdoğan'dan Yunan Gazetesi Hakkında Suç Duyurusu

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi yönelik küfürlü bir ifadeye başvurarak manşet atan Yunan gazetesi hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'dan Yunan Gazetesi Hakkında Suç Duyurusu

Doğu Akdeniz'deki Türk-Yunan gerginliğinin tırmanmasını fırsat bilen Yunan gazetesi Dimokratia'nın partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı küfürlü ifadeler nedeniyle Erdoğan, avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla gazetenin sahibi, yazı işleri müdürleri ve yayın yönetmeni hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukat Aydın'ın hazırladığı dilekçenin iletilmesinin hemen ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Dimokratia gazetesi hakkında soruşturma başlattı.

Dilekçede yer alan ifadeler şöyle:

"Yunan Gazetesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak kullanılan ifadeler, dramatik bir ahlaki çöküntünün en çirkin tezahürlerinden biridir. Yunan kamuoyunun sessizliğine bakılırsa bu ahlaki çöküntünün marjinal kesimlerle sınırlı olmadığı anlaşılmaktadır.

Küfür, söyleyecek sözü olmayanların veya söyleyecek sözü olmakla birlikte münasip bir dille söyleme becerisinden yoksun olanların dilidir. Küfür, muhatabı için değil, söyleyeni için büyük bir utanç ve aşağılık bir eylemdir. Bu aşağılık eylemin hedefi, sadece Cumhurbaşkanımızın şahsı değildir. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın Doğu Akdeniz’de ve Adalar Denizi’nde kararlı bir şekilde savunduğu Milletimizin yüksek menfaatleridir."

AİHS Vurgusu

Dilekçe'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS'in) ifade özgürlüğünü koruma altına alan 10. maddesine de vurgu yapılırken, "ifade özgürlüğü, sınırsız bir hak niteliği taşımamakta olup Sözleşme’nin 10. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen amaçlarla sınırlandırılabilecektir. Bu durum, ifade özgürlüğünün mutlak bir hak niteliği taşımadığını ve sayılan durumların varlığı halinde hakka müdahale imkanı verildiğini göstermektedir. Demokratik toplumdaki önemine rağmen ifade özgürlüğü, mutlak nitelikte olmayıp bazı sınırlamalara tabidir" denildi.