Haberler
Giriş Tarihi : 04-06-2021 20:26   Güncelleme : 04-06-2021 20:26

"Erdoğan'ın Rakip Aday Tercihi Mansur Yavaş"

Seçime 2 yıl olmasına rağmen hükumetin politikaları nedeniyle seçim atmosferinden kurtulamayan Türkiye'de muhalefetin olası adayları üzerine farklı fikirler ve kulis bilgileri ortaya atılmaya devam ediyor. Söz konusu kulislere bir yenisini gazeteci Ahmet Takan, bugünkü yazısıyla ekledi.

Ekonomik şartlar ve Çin Virüsü ile mücadeledeki başarısızlıklar nedeniyle ülke gündeminin erken seçime hapsolduğu süreçte Cumhur İttifakı'nın adayı Tayyip Erdoğan'ın karşısında muhalefetin nasıl bir strateji izleyeceği ve çatı aday veya CHP adayının kim olacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Her geçen gün yeni bir anketin yayımlandığı ve güvenilir şirketlerin çalışmalarının AKP'deki erimeyi teyit ettiği günlerde merak edilen konu, Korkusuz yazarı Ahmet Takan tarafından da ele alındı. Gazetedeki köşesinde edindiği kulis bilgileriyle beraber yorumlarını paylaşan Takan'ın yazısı, 'Erdoğan'ın karşısında görmek istediği rakibin Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş olduğunu' ifade etmesi nedeniyle dikkat çekti.

Takan'ın 'Erdoğan'ın Birinci Tercihi Mansur Yavaş' başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Yandaşlar, son günlerde anket taarruzuna geçince merak edip saray kaynaklarıma yöneldim. Onlara anket sonuçları ve değerlendirmelerini sormadım. Tayyip Erdoğan’ın karşısında en çok kimi aday olarak görmek istediğini merak ettim. Net isim vererek konuştular. Şöyle bir tablo ortaya çıkıyor;

-Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm ısrarlı açıklamaları ve geliştirdiği yeni stratejilere rağmen kendisinin karşısına aday olarak çıkacağına ufak da olsa bir ihtimal vermiyor.

-Erdoğan, karşısına Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş’ın çıkarılmasını istiyor ve bekliyor. Bu 2 isimden hangisi karşısında olursa mutlaka kazanacağını hesap ediyor.

-Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’na karşı yapılan kampanyalarla, “Ekrem İmamoğlu eşittir HDP/PKK” algısının kamuoyuna iyice pekiştirildiğini ve artık bu algının tersine çevrilmesinin imkansız olduğunu düşünüyor.

– Erdoğan, Mansur Yavaş’ın Ankara’yı iyi yönetemediğini başarılı proje ve icraatlara imza atamadığını etrafına anlatıyor. Bu yüzden karşına çıkarsa ilk turda yeneceğini hesap ediyor. Erdoğan, yakın çevresine “Mansur Yavaş aleyhine bir şeyler söylemeyin. Ona karşı sessiz kalın” talimatı vermiş. “Seçim sathı mahaline girdiğimizde son 4 ayda düzenleyeceğimiz kampanyalarla ‘Ankara’yı yönetemeyen devleti mi yönetecek’ der ezer geçeriz” demiş.

Erdoğan’ın karşısına aday olarak çıkmasını istediği adaylar arasında ilk tercihi kimmiş?.. Sorumun cevabı;

Mansur Yavaş…

Neden?..

Tayyip Erdoğan, Mansur Yavaş’ı ilk turda yeneceğini hesaplıyormuş. Eğer, ikinci tercihi Ekrem İmamoğlu karşısında olursa, ikinci tura kalma ihtimaline karşı, İYİ Parti seçmeninin ya ona oy vererek ya da sandığa gitmeyerek kendisine destek olacağına inanıyormuş.

Evdeki hesap çarşıya uyar mı?.. Yaşayarak göreceğiz!.."