Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 29-10-2020 21:08   Güncelleme : 29-10-2020 21:08

Ermenistan, Türkiye'nin Suriye'den Karabağ'a Militan Gönderdiğini İddia Etti

İşgalci Ermenistan, Türkiye'nin Suriye'den Karabağ'a militan gönderdiğini öne sürdü.

Ermenistan, Türkiye'nin Suriye'den Karabağ'a Militan Gönderdiğini İddia Etti

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan'a ait toprakları yaklaşık otuz yıldır işgal eden Ermenistan, Türkiye'nin Suriye'den Karabağ'a militan gönderdiğine dair kanıtları olduğunu öne sürdü.

İşgalci Ermenitan'ın Dışişleri Bakanı Zohram Mnatsakanyan, Türkiye'nin Suriye ve Libya'dan Dağlık Karabağ'a militanlar gönderdiğine dair inkar edilemez kanıtlara sahip olduklarını öne sürdü.

Mnatsakanyan, "Türkiye'nin Suriye ve Libya'dan yabancı terörist militanların varlığı ve devam eden sevkine dair inkar edilemez gerçeklere dayalı kanıtlar var. Bu, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı ülkelerin istihbarat verileri ve çatışma bölgesinden gelen raporlarla da doğrulanıyor" dedi.

Mnatsakanyan, Dağlık Karabağ'da olası bir barış sağlama mekanizmasının sadece tarafsız bir tutum sergileyenlerden oluşabileceğini ifade ederek, “En başından altının çizilmesi gereken şey şudur: Herhangi bir barışı koruma mekanizması, sözde ve eylemde tarafsız olmayan, çatışmaya taraf olarak hareket edenleri içeremez” şeklinde konuştu.

Mnatsakanyan, işgalci Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da barış gücü görevlendirilmesini değerlendirmeye hazır olup olmadığı ve hangi koşullarda olduğu sorusunu, “Barışı koruma operasyonu her zaman temel ilkelerin bir parçası ve bu nedenle de çatışmaların çözümünde önemli bir bileşen olmuştur. Bu aşamada, barışı koruma operasyonu ile ilgili gereksinimlerin kapsamlı bir listesini sunmak zordur” şeklinde cevapladı.