Haberler
Giriş Tarihi : 22-12-2020 21:07   Güncelleme : 22-12-2020 21:16

Ermenistan'da Süresiz Grev Kararı, Muhalefet Orduya Çağrı Yaptı

Ermenistan'da Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifası için grev başlatıldı.

Ermenistan'da Süresiz Grev Kararı, Muhalefet Orduya Çağrı Yaptı

İşgalci Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları sonrasında Azerbaycan ordusunun verdiği karşılığın ardından Ermenistan yenilgisini kabullenip anlşama masasına oturmak durumunda kalmıştı. Bu hezimet karşısında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a büyük tepki gösterildi.

Paşinyan’ın görevinden istifa etmesi için ülkedeki muhalefet başkent Erivan’da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak gösteri düzenledi. Süresiz protesto kararı alan muhalefetin eylemleri çerçevesinde aldığı genel grev kararı uygulamaya girdi. Protestocular hükümet binası karşısına çadır kurdu.

Erivan’da polis sıkı güvenlik önlemi alsa da bazı göstericiler, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı önünde eylem düzenleyerek, Paşinyan’ı istifaya çağırdı. Polis ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı. Bir grup eylemci Erivan-Vanadzor yolunu iş makineleri ve araçlarla kapattı.

Orduya Çağrı

Muhalefetin Başbakan adayı Vazgen Manukyan, Erivan’da düzenlenen protestoda yaptığı konuşmada, Ermenistan ordusunu ve polisi halkın yanında olmaya davet etti. Manukyan, güvenlik güçlerine "Her saat önemli. Halkı meydanlarda bekletmeyin. Bize katılın." şeklinde seslendi.

Öte yandan, ülkenin değişik bölgelerine geziler düzenleyen Paşinyan, buralarda da halkın tepkisiyle karşılaşıyor. Son olarak ülkenin güneyinde yer alan Sisian şehrini ziyaret eden Paşinyan, ölen Ermeni askerlerini anmak için gittiği Aziz Grigor kilisesinden papaz tarafından kovuldu. Kilisede tokalaşmak için elini uzatan Paşinyan’ı papazın reddettiği ve el hareketiyle kiliseden kovduğu görüntüler, viral oldu.

Paşinyan ayrıca protestocuların yolları kapatması nedeniyle bölgede yer alan Goris ve diğer şehirlere de alınmadı. Tepkilerden çekinen Paşinyan, gezisini yarım bırakarak Erivan’a dönmek zorunda kaldı.

Paşinyan ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, muhalefetin halkın hakları için değil, kendi çıkarları için mücadele ettiğini ifade etti. 2018 öncesinde ülke yönetiminde söz sahibi olan "ulusal elit" kesimin kaybettiği gelir ve güç kaynaklarını geri almak için intikam peşinde olduğunu öne süren Paşinyan, halkın ülkenin kaderini belirleme hakkını kaybetmemesi için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.