Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 28-12-2020 23:03   Güncelleme : 28-12-2020 23:03

Ermenistan'ın Ateşkesi Bozmasına Dışişleri Bakanlığından Tepki

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da sağlanan ateşkesi bozmasına Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

Ermenistan'ın Ateşkesi Bozmasına Dışişleri Bakanlığından Tepki

Ermenistan'ın Azerbaycan karşısında Dağlık Karabağ'ı kaybetmesinin ardından imzalanan ateşkesi bugün bozmasına, Dışişleri Bakanlığından tepki geldi. 

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

"Yukarı Karabağ’da silah bırakmayı ve geri çekilmeyi reddeden Ermeni unsurların Azerbaycan silahlı kuvvetlerine karşı gerçekleştirdikleri saldırılar 9 Kasım 2020 tarihli Üçlü Bildiri ile tesis edilen ateşkes rejiminin açık ihlalidir.

Daha önce 26 Kasım, 8 ve 11 Aralık tarihlerinde, son olarak da 27 Aralık günü yaşanan Ermeni silahlı unsurların saldırıları sonucunda askeri ve sivil kayıp ve yaralanmalar meydana gelmiştir.

Üçlü Bildirinin imzacısı olarak, tüm silahlı Ermeni unsurların çekilmesinin ve ateşkes rejimine uyulmasının asli sorumluluğu Ermenistan’dadır.

Azerbaycan tarafı, Ermeni silahlı unsurlarının sözkonusu provokasyonlarına karşı meşru müdafaa hakkını kullanarak gerekli yanıtı vermiştir.

Bölgede tesis edilmeye çalışılan kalıcı barışın paydaşı olabilmesi için Ermenistan’ın sahadaki gerçekleri kabullenmesi ve Üçlü Bildiriyle üstlendiği taahhütleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu vesileyle, saldırılarda hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı diliyoruz."