Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 28-09-2020 14:56   Güncelleme : 28-09-2020 14:56

Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırısı Hakkında 'Türk Keneşi'nden Açıklama

Türk Keneşi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarında yaşanan silahlı çatışmalarla alakalı açıklamada bulundu.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırısı Hakkında 'Türk Keneşi'nden Açıklama

Türk Keneşi Genel Sekreteri Baghdad Amrayev, Türk Keneşi resmi sitesi üzerinden Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısı hakkında beyanat yayımladı. Çatışmadan ötürü duyduğu endişeyi dile getiren Amrayev, yaralılara geçmiş olsun dileklerinde bulunup vefat edenlere baş sağlığı dilerken BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ni Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal altındaki tüm topraklarından derhal, koşulsuz ve tam olarak çekilmesi gerektiğini aktardı.

Beyanatın tamamı şu şekilde:

"Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal altındaki topraklarında yaşanan silahlı çatışmalardan duyduğu derin endişeyi dile getirmektedir.

Türk Konseyi, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine olan bağlılığını bir kez daha teyit etmekte ve Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının Azerbaycan Cumhuriyeti'nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dokunulmazlığı temelinde, ivedilikle çözümünün önemini yinelemektedir.  Bu bağlamda, Türk Konseyi, 1993 yılında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararlarının, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ni Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal altındaki tüm topraklarından derhal, koşulsuz ve tam olarak çekilmeye çağırdığını hatırlatmaktadır.

Genel Sekreter, çatışmalarda hayatını kaybedenler için Azerbaycan halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir."