Haberler
Giriş Tarihi : 14-09-2021 20:55   Güncelleme : 14-09-2021 21:16

Erol Mütercimler: Bu Rejimle Beni Cumhurbaşkanı Seçin 30 Dakikada Diktatör Olurum, 35. Dakikada Ülkeyi Faşizme Götürürüm

Dr. Erol Mütercimler tv100 canlı yayınında başkanlık sistemine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Erol Mütercimler: Bu Rejimle Beni Cumhurbaşkanı Seçin 30 Dakikada Diktatör Olurum, 35. Dakikada Ülkeyi Faşizme Götürürüm

Prof. Dr. İlyas Topsakal'la birlikte tv100 canlı yayınında "Cumhurbaşkanlığı Sistemi"ni değerlendiren Dr. Erol Mütercimler, "Şöyle bir şey söyleyeyim, daha bu konular tartışılırken ben işin en başında bunun yanlış olduğunu, Türkiye'ye hayır getirmeyeceğini söylemiştim" dedi.

"Hatta şöyle bir cümlem vardı benim, dedim ki 'Bakınız, bu haliyle getirdiğinizde beni cumhurreisi seçseniz ben 30 dakika sonra diktatör olurum, 35. dakikada ülkeyi faşizme götürürüm'. Çünkü bu iş hastalıklı şekilde yapıldı" diyen Mütercimler, başkanlık sisteminin FETÖ'ye karşı getirildiğine yönelik iddiaya karşı ise AKP'nin daha önce FETÖ ile kurduğu derin ilişkileri hatırlattı.

Dr. Erol Mütercimler resmi YouTube hesabı üzerinden geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yaptığı yayında başkanlık sistemini masaya yatırmış ve sistemin 2 yılda çöktüğünü belirtmişti.

Tayyip Erdoğan'ın sisteme geçersek 'Türkiye'nin uçacağına' yönelik iddialarını hatırlatan Mütercimler, sandıkta Erdoğan'ın isteğinin Türk halkı tarafından kabul edildiğini ancak sisteme geçildiği 9 Temmuz 2018'den itibaren yaşananlara bakıldığında sistemin tam bir çöküş yaşadığını ve işsizliğin katlandığını, ekonomik verilerin dibe vurduğunu ve bu süreçte TÜİK ve hükümetin güvenilirliğini kaybettiğini, PKK'nın Suriye uzantısının Suriye'nin kuzeyinde fiili bir devlet kurduğunu ve süper güç ABD'den F-35'lerin alınamayarak dış politika ve ekonomi dahil hemen her alanda Türkiye'nin geriye gittiğini tespit etmiştii.