Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 10:59   Güncelleme : 27-09-2021 11:18

Eski ATO Başkanı: Gökçek FETÖ İçin Yurt Yaptırmamı İstedi, Gülen'le Görüşmemi Sağladı

Eski ATO Başkanı Salih Bezci, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili çok dikkat çekici iddialar ortaya attı.

Eski ATO Başkanı: Gökçek FETÖ İçin Yurt Yaptırmamı İstedi, Gülen'le Görüşmemi Sağladı

"Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) imar rantı sağlamak" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e ilişkin suçlamalarda bulunan eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Gökçek'in kendisine FETÖ'ye yardım etmek için baskı yaptığını söyledi.

Soruşturma kapsamında ifade veren Bezci, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'le yalnızca bir defa görüştüğünü ve bu görüşmenin de Melih Gökçek'in isteği üzerine 2012 yılında gerçekleştiğini belirtti. Melih Gökçek'in kendisini ABD-New Jersey'de market işlettiği belirtilen bir şahısla irtibatlandırarak görüşmeyi sağladığını belirten Bezci, sonrasında ise söz konusu şahsın Ankara Samanpazarı'nda esnaflık yaptığını öğrendiğini kaydetti.

ATO'da 2013 yılında yapılan seçimlere Gökçek'in müdahale ettiğini belirten Bezci, "2013 ATO seçimlerinden önce Melih Gökçek, ‘FETÖ adına bir yurt yaptırırsan, senin yeni dönem başkanlığını garanti ederim’ dedi. Ben de kendisine bu yurdun ne kadara mal olacağını sordum. 30 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Ben de ‘Bu kadar parayı vermektense 1000 TL’den ATO’ya 1000 tane yeni üye yaparım, benim torunlarımın da başkanlığı garanti olur’ dedim ve bu konu kapandı. 2013’te ATO başkanlık seçimine aday oldum. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için ATO üyeleri üzerinde etkiliydi. Seçimlerde ısrarla FETÖ güdümünde olan Ayhan Atalay ve ekibiyle birlikte hareket etmem için ısrar ediyordu" diye konuştu.

"Gökçek 'Devlet Büyükleri Bu Şekilde Talimat Verdi' Dedi"

Melih Gökçek'in kendisine "Devlet büyükleri bu şekilde talimat verdi" dediğini ileri süren Bezci, "Fakat ben, devlet büyüklerinin böyle bir talimat verip vermediğini bilmiyorum. Seçimden bir gün önce Gökçek beni, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Mustafa Kaya, Ayhan Atalay ve birkaç kişiyi daha makam odasına çağırdı. Seçimler için Ayhan Atalay ile anlaşarak, ATO Başkanı olmamı söyledi. Anlaşamadık. Aynı akşam 23.00’te bizi tekrar çağırdı. Bize devlet büyüklerinin bu şekilde istediğini söyleyerek, ısrarla seçime başkan adayı olarak benim girmemi, Ayhan Atalay’ın da beni desteklemesini söyledi. Bana yönetim kurulu için isim listesi verdi. Bu listeden belirttiği 7 kişiyi yönetime alacaksın, diğer 3 ismin de benim tarafımdan belirleneceğini söyledi" ifadelerini kullandı.

ATO seçimleri için Gökçek'in kendisine verdiği listeden Faruk Özden Oğultürk'ü çıkardığı için istifaya zorlandığını ileri süren Bezci, "Mazbatayı alana kadar istifa etmedim. Aldıktan sonra Gökçek bana oğlu Osman Gökçek ve Serhun Günay’ı göndererek, istifa etmemi istedi. Etmedim. Daha sonra benim seçim sürecimden hemen sonra istifa etmem ile FETÖ bağlantılı olan yönetim kurulu üyeleri tarafından oybirliğiyle Ayhan Atalay’ı yönetim kurulu başkanı yapmak istediklerini anladım. 17/25 Aralık başladığında, Atalay ve onu destekleyen meclis üyeleri yurtdışına firar etti" şeklinde konuştu.