Haberler
Giriş Tarihi : 09-06-2021 10:05   Güncelleme : 09-06-2021 10:21

Eski İBB Başkanı: Erdoğan Belediye Başkanı Olunca Arıtma Projelerini Durdurdu

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Marmara'da görülen müsilaj hakkında açıklamalarda bulundu.

Eski İBB Başkanı: Erdoğan Belediye Başkanı Olunca Arıtma Projelerini Durdurdu

Sözen, Marmara Denizi'ni mahveden müsilaj (deniz salyası) hakkında CHP'li yerel idareleri suçlayan AKP Milletvekili İbrahim Aydemir'e cevaben AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde İstanbul'da yapılması planlanan tam biyolojik arıtma projelerini rafa kaldırdığını açıkladı.

Erdoğan'ın çevrenin kirletilmemesi için uygulanması gereken biyolojik arıtma projelerini gerçekleştirmek yerine ucuz olduğu için deniz dibine deşarj etme yöntemini seçtiğini belirten Sözen, “Erdoğan’ın atık suları denizin dibine deşarj edilmesi ve denizin bunu kendi kendine temizleyebileceği şeklindeki temel yanılgısının Kanal İstanbul Projesi’ni gerçekleştirme konusundaki ısrarı ile sürdüğünü görüyoruz” dedi.

Kendi başkanlığı döneminde başlanan arıtma tesisi projelerinin Tayyip Erdoğan tarafından durdurulduğunu belirten Sözen,“Baltalimanı’nda bir arıtma tesisi projemiz vardı. Bizden sonra Erdoğan geldi. Erdoğan’ın bir temel yanılgısı vardı ki bu yanılgı Kanal İstanbul projesi ile de devam ediyor. Temel yanılgısı şu: Marmara Denizi’nden Karadeniz’e geçişler var malum. Marmara’nın dibinden denize ne verirsek verelim akıntı bunu temizler. Dolayısıyla tuz oranı farklılığı ve akıntı bunu Karadeniz’e götürür mantığıyla ‘masraf olmasın’ diye bizim Baltalimanı’ndaki arıtma tesisi projemiz durduruldu. Bunun yerine denizin dibine deşarj verdiler. Bizden önceki yönetim döneminde projelendirilmiş olan Kadıköy Mekanik Arıtma Tesisi, Riva’ya kaydırılmış ve bu mekanik arıtma tesislerinin tam arıtma tesislerine dönüştürülmesi için çalışmalara başlanmıştı. Kadıköy’de tüm Anadolu atık suyunu kapsayan bu proje, Dünya Bankası’nın kredisiyle gerçekleştirilecekti. Kredisi de onaylanmıştı. Bu proje de yürürlükten kaldırıldı. Arıtma tesisi de yapılmadı. Atık su yine deniz dibine verildi. Denizin kirlenmesi olayının nedeni, bu temel yanılgıdır. Bu yetmezmiş gibi dere ıslahları konusunda da bir adım atılmadı. Hatta bazı dere ıslah çalışmaları durduruldu” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul'un gerçekleşmesiyle ortaya çıkacak olan sorunlara değinen Sözen, “Kanal İstanbul yapıldığı zaman asıl siz görün kirlenmeyi. Marmara tamamen bitecek” ifadelerini kullandı.