Haberler
Giriş Tarihi : 02-03-2021 14:42   Güncelleme : 02-03-2021 14:42

Eski Japonya Başbakanı Kan: Türkiye'ye Gidip Nükleer Enerji Almalarını Rica Ettiğim İçin Utanç Duyuyorum

Eski Japonya başbakanı Naoto Kan, zamanında Türkiye'ye gelip Türk yetkililere nükleer enerjiyi tavsiye ettiği için pişman olduğunu söyledi.

Eski Japonya Başbakanı Kan: Türkiye'ye Gidip Nükleer Enerji Almalarını Rica Ettiğim İçin Utanç Duyuyorum

11 Mart 2011'de Fukuşima'da büyük hasara yol açan deprem ve tsunami sonucu oluşan Daiichi nükleer reaktörü felaketinin onuncu yılı nedeniyle eski Başbakan Junichiro Koizumi ile birlikte basın toplantısına katılan eski Japonya Başbakanı Naoto Kan, bazı açıklamalarda bulundu.

Kan, Japonya'nın Türkiye dahil diğer ülkelere sattığı nükleer santral projeleri hakkındaki soruya, "Başbakanlığım sırasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye'ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım. Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya'dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam" cevabını verdi.

 

Fukuşima'dan sonra öğrendiği gerçekleri o gün bilse böyle bir satışta asla bulunmayacağını söyleyen Kan'a eski başbakan ve nükleer enerji karşıtı Junichiro Koizumi de destek verdi.

Fukuşima felaketinin üzerinden zaman geçtikten sonra şu an istifa etmiş olan eski Başbakan Şinzo Abe ile golf oynadıkları bir sırada onu Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı'nın (METI) nükleer enerji konusunda uyardığını hatırlatan Koizumi, "Doğruları söylemiyorlar. Nükleer enerjiyi 'güvenli, düşük maliyetli ve temiz' olarak sunup karbon emisyonuna karşı ideal çözümmüş gibi gösteriyorlar. Abe'ye 'Onların seni aldatmasına izin verme' dedim" diyerek Japon bakanlık yetkililerinin uzun yıllar nükleer enerji konusunda kendisi de dahil herkesi aldattığını iddia etti.