Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 09-10-2020 21:39   Güncelleme : 09-10-2020 21:39

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev'in Aracı Kurşunlandı

Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in aracı kurşunlandı.

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev'in Aracı Kurşunlandı

Kırgızistan'da sokak gösterileriyle halkın cezaevinden çıkardığı eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in aracı kurşunlandı.

Atambayev Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un istifa etmesi talebiyle miting düzenliyordu. Atambayev, başkent Bişkek'teki Ala-Too meydanında destekçileriyle düzenlediği gösteride iki grup arasında taş ve şişelerin havada uçtuğu kavga yaşandı.

Çevredekiler tarafından çekilen görüntülerde miting alanından uzaklaşan ve Atambayev'in bulunduğu araca kimliği belirsiz bir kişi tarafından ateş edildiği görüldü.

Aracın kapısına iki kurşun isabet ettiği, Atambayev'in saldırıdan yara almadan kurtulduğu belirtildi.

Diğer taraftan,  Ala-Too meydanı civarındaki başbakanlık binası önünde "geçici Başbakan" ilan edilen Sadır Japarov'un taraftarlarının gösterisi devam ediyor. Japarov'un başbakanlık makamının kabul edilmesi talebiyle gösteri düzenleyen eylemciler, yarın daha geniş katılımlı miting düzenleyeceklerini açıkladı.

Kırgızistan'da 4 Ekim tarihinde gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinin sonuçlarını kabul etmeyen muhalefet partilerinin taraftarları, cumhurbaşkanlığı ve parlamento binasını işgal etmiş, eski Cumhurbaşkanı Atambayev ve eski milletvekili Sadır Japarov'u cezaevinden çıkarmıştı.