Haberler
Giriş Tarihi : 11-06-2021 16:41   Güncelleme : 11-06-2021 16:58

Evlerin Bahçelerine Begonvil Dikme Zorunluluğu Getirildi

Side Antik Kenti’ndeki bütün evlerin bahçelerine begonvil dikme zorunluluğu getirildi.

Evlerin Bahçelerine Begonvil Dikme Zorunluluğu Getirildi

Manavgat Belediyesi'nin 2021 yılı Haziran Ayı Meclis Toplantısı'nda, Side'yi eski tarihi kentsel dokusuna dönüştürebilmek için 'Side Kentsel Tasarım Projeleri ve Koruma Amaçlı İmar Planı' kapsamında  bütün evlere begonvil dikme zorunluluğu getirildi.

Meclis Toplantısında konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Bildiğiniz gibi Side'mizde dönüşüm çalışmalarımız bir süredir devam ediyor ve çok olumlu yorumlar alıyoruz. Amacımız Side'nin tarihi dokusunu koruyup, yeniden canlandırmak.

Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarımızla, tarihi eserlerin üzerindeki zamanında yapılmış izinsiz yapıları yıkıyoruz, altından çıkan tarihi eserlerin üzerini camla kaplıyor ve izlenmeye açıyoruz. Yıkılan yapının yerine ise Side'nin geleneksel evlerini yeniden yaptırıyoruz. Bu çok büyük ve önemli bir çalışma” diye konuştu.

Side Eskiden Begonvillerle Kaplıydı

Sözen, Side'nin eskiden begonvillerle kaplı bir şehir olduğunu belirterek, ''Çok güzel bir ambiyansı vardı. Ancak bu ambiyans zaman içinde kaybolmuş. Şimdi ekiplerimiz bu ambiyansı yeniden oluşturmaya çalışıyor.

Belediyemizce caddeler nezdinde çalışmalar yapıldı. Begonvillerle bezenmiş evleri tekrar Side'ye kazandırmak istiyoruz. Arkadaşlarımız bunların renklerini de belirleyecek şekilde planlama yaptı. Side'nin yenileşmesi sürecinde meclis kararı alarak begonvil ekimini zorunlu hale getireceğiz. Herkese begonvili binaların ön cephelerine ektireceğiz.

 

Sert zemin olan yerlerde ise saksılara ekerek begonvili kentle bütünleştireceğiz. Balkonlarda küçük saksılarla mevsimlik çiçeklerin ekimini de mecbur tutacağız. Geleneksel keyifli binalarımızı renklendirmiş olacağız. Bu turizme de artı değer sağlayacak” ifadelerini kullandı.