Haberler
Giriş Tarihi : 24-11-2020 18:32   Güncelleme : 24-11-2020 18:32

Facebook İzmir Depremi Sonrasında Oluşuturulan "Bir Kira Bir Yuva" Projesine 1 Milyon TL Bağışlayacak

Facebook, 6.9 büyüklüğündeki İzmir depreminin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Bir Kira Bir Yuva" projesine destek olacak.

Facebook İzmir Depremi Sonrasında Oluşuturulan

Facebook, 6.9 büyüklüğündeki İzmir depreminin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Bir Kira Bir Yuva" projesine destek olacak. Facebook, Açık Açık Derneği aracılığıyla 1 milyon TL civarında bir miktar bağışlayarak destek olacak.

Facebook tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, yardım paketi kapsamında Açık Açık Derneği aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” projesine destek olmak üzere 775 bin TL’lik bağış yapacak. 

Sosyal medya devi, depremden etkilenen kişilere yardım etmek amacıyla bölgedeki çalışmalarına devam eden Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve İhtiyaç Haritası’nın deprem sonrası süreçle ilgili çevrimiçi kampanyalarına destek olmak üzere 147 bin TL’lik reklam kredisi desteğinde de buluyor.

Dünya gaztesinin haberine göre, Açıklamda ifadeleri yer alan Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Facebook olarak bu zor dönemde Türkiye’deki topluluklarının yanında olduklarını dile getirdi. "İzmir’de yaşanan trajedi bizlere özel sektör, kamu sektörü ve tüm bireyler el ele verdiğinde neler yapabileceğimizi bir kez daha hatırlattı" diyen Matraş,  Facebook olarak bu süreçte üzerlerine düşeni yapmak için adım attıklarını söyledi. Toplumun ihtiyaç zamanında birbirine yardımcı olmasını kolaylaştıracak araçlar geliştirmek için çalıştıklarına dikkat çeken Matraş, "Önümüzdeki süreçte de bağlantı kurmak, paylaşım yapmak ve büyümek için hizmetlerimize ihtiyaç duyan topluluğumuzun yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Facebook’un İzmir’de yaşanan deprem sonrası attığı adımlardan bahseden Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür ise, “Depremin gerçekleştiği tarihten bu yana kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bağışta bulunmak, gerçek zamanlı bilgilerin ve yardımların paylaşıldığı gruplar oluşturmak ve Topluluk Yardımı ve Güvenlik Durumu Kontrolü özelliklerimiz üzerinden Türkiye’deki topluluğumuza yardım sunmak gibi birçok adımı hızlıca hayata geçirdik. Bölgedeki yardım çalışmalarını desteklemek ve ülkemizdeki insanlara bu zor süreçte yardımcı olmak adına faaliyetlerimize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.