Haberler
Giriş Tarihi : 20-02-2021 13:25   Güncelleme : 20-02-2021 13:25

Fahrettin Koca: 1 Mart'tan İtibaren Kademeli Olarak Normalleşeceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirlenen kriterlere göre 1 Mart'tan itibaren valiliklerin normalleşme süreciyle ilgili kararlar alacağını açıkladı.

Fahrettin Koca: 1 Mart'tan İtibaren Kademeli Olarak Normalleşeceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın illerdeki kademeli normalleşme sürecine vaka durumuna göre, kentteki yetkililerin karar vereceğini açıklamasının ardından bir açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda normalleşme sürecinin, 1 Mart itibarıyla belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarıyla başlayacağını söyledi.

Koca, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak." ifadelerini kullandı. 

İller vaka sayılarının nüfuslarına oranı doğrultusunda “Düşük riskli“, “Orta riskli“, “Yüksek riskli” ve “Çok yüksek riskli” olarak sınıflandırılacak.

Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller “Düşük riskli“,
Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller “Orta riskli“,
Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller “Yüksek riskli“,
Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller ise “Çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.

Düşük riskli iller “Mavi“, orta risk “Sarı“, yüksek risk “Turuncu“, çok yüksek risk “Kırmızı” ile gösterilecek.

Her il kendi durumunu görerek tedbirleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanların kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilmesi sağlanacak.