Haberler
Giriş Tarihi : 23-09-2021 13:18   Güncelleme : 23-09-2021 13:18

Fatih Altaylı: İlk Turda Akşener Kılıçdaroğlu'nu Geçer

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, muhtemel cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

Fatih Altaylı: İlk Turda Akşener Kılıçdaroğlu'nu Geçer

Altaylı HaberTürk'te "İlk turda Akşener Kılıçdaroğlu'nu geçer" başlığı ile yayımlanan yazısında, Türkiye'de doğru düzgün bir muhalefet, bilhassa da ana muhalefet olmadığını belirterek "Türkiye’de doğru düzgünü bırak, doğru düzgüne yakın bir muhalefet olsaydı AK Parti bu kadar uzun süre iktidarda kalamazdı" dedi.

AKP'nin anketlerde aşağı seyreden gidişine rağmen muhalefetin Erdoğan'a cumhurbaşkanlığını kazandırabileceğini belirten Altaylı, buna sebep olarak Kılıçdaroğlu'nun aday olması ihtimalini işaret etti.

"Açık söyleyeyim ben başlangıçta Kemal Bey’in 'Aday olabilirim, niye olmayayım' sözlerini hep bir siyasi manevra, bir siyasi kamuflaj olarak görüyordum. Aday olacağı falan yoktu ama gerçek adayı ya da olası adayları korumak, erken yıpratmamak için kendini kalkan yapıyor, biraz da iktidarla ve destekçileri ile dalga geçiyor diye düşünüyordum. Makul olan, akılcı olan buydu" diyen Altaylı, "Ancak CHP kanadından son günlerde gelen bilgiler durumun hiç de öyle olmadığını, Kemal Kılıçdaroğlu’nun son derece ciddi bir biçimde aday olmaya hazırlandığı yolunda. Kılıçdaroğlu’nun parti içindeki yakın 'yalaka' çevresinin 'Belediye başkanlarından birini gösterirseniz ve seçilirse o yetkileri alır ve parlamenter sisteme dönmek istemeyebilir. Oysa siz seçilirseniz parlamenter sisteme dönüş çok hızlı olur' sözleri ve özellikle de araştırmacı Bekir Ağırdır’ın 'Seçilme ihtimaliniz yüksek' telkinleri üzerine ciddi ciddi aday olmayı düşünüyormuş" ifadelerini kullandı.

"Eğer böyle bir şey gerçekleşir ve Kılıçdaroğlu kendi adaylığı konusunda ittifak partilerini de ikna ederse olacak olan şudur. Erken bir seçimde AK Parti Genel Başkanı Erdoğan bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilir. Hem de muhtemelen ilk turda. Yok eğer Kılıçdaroğlu çıkınca Meral Akşener de aday olursa..." diyen Altaylı yazısında "O zaman seçim muhtemelen ikinci tura kalır ve ikinci turda Erdoğan ile Akşener karşı karşıya gelir. Böyle bir durumda HDP kilidi açar. İmralı’daki anahtarı da kim kullanır tahmin edin bakalım" ifadelerine yer verdi.