Haberler
Giriş Tarihi : 12-09-2021 18:52   Güncelleme : 12-09-2021 18:52

Fatih Erbakan: Taliban'ın Gerçek İslam'la Bağdaşmayan Çok Yönleri Var

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Fatih Erbakan: Taliban'ın Gerçek İslam'la Bağdaşmayan Çok Yönleri Var

Konya'da yaptığı ziyaretlerde hükümetin beğendikleri icraatlarını anlatan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan "Başörtüsü zulmünün ortadan kalkması, askeri vesayetin ortadan kalkması güzel şeyler. Ayasofya açıldı herkesten çok biz sevindik. Gittik ilk namazı Sayın Cumhurbaşkanı'yla birlikte kıldık. Kıbrıs konusunda hükümetin tutumunu destekledik. KKTC'nin devamı konusunda hükümet tavır aldı. Biz de eskiden beri bunu söylüyorduk, destekledik, tebrik ettik" diye konuştu.

Kendisini "potansiyel cumhurbaşkanı adayı" olarak tanımlayan Erbakan, "Makam için, mevki için şahsi beklentiler için yola çıkmadığımızdan hep söylediğimiz Milli Görüş'ün projeleri, teklif ettiğimiz adımlar bir başka cumhurbaşkanı tarafından atılacaksa da yok illa biz olmamız lazım diye bir iddiamız da olmaz. Bunu görmezsek sorumluluktan da kaçmayız" dedi.

Taliban'ın Gerçek İslam'la Bağdaşmayan Çok Yönleri Var

"Taliban'ın gerçek İslam'la bağdaşmayan çok yönleri var. Katı, baskıcı, zorlayıcı özellikle kadınlara yönelik tutumları, uygulamalar İslam'la, peygamberimizin, sahabeyi kiram efendimizin uygulamaları, bunlarla uyuşmuyor" diyen Erbakan bunlara karşın Afganistan'daki Taliban gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

"Ama burada Taliban'ı yok sayalım, ne yapacaksınız? Afganistan'ın yüzde 80'nini, 90'nını kontrol altına almış. Burada bir masa kurulacaksa bu masada Taliban da olacak. Yeniden bir savaşın olmaması için adım atılması lazım" diyen Erbakan, "Türkiye olarak özellikle D-8 üyeleri İran, Pakistan, Türkiye, Afganistan içindeki gruplar ve komşu Türk cumhuriyetleri, Tacikistan, Özbekistan var bunlarla beraber İstanbul'da bir zirve yapıp tüm grupların yer aldığı bir hükümet barış istikrar Afganistan'ın yeniden imar ve inşası adımlarının atılması önemli. Burada Türkiye'ye büyük rol düşüyor. Türkiye'nin burada öncülük yapması mümkün. Dış güçlere kalırsa onlar tekrar kaos savaş devam etsin der" ifadelerini kullandı.