Haberler
Giriş Tarihi : 03-10-2020 17:18   Güncelleme : 03-10-2020 17:18

Fatih Sultan Mehmet Portresinin Ön Gösterimi Yapıldı

Londra'daki müzayedede İBB tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresinin ön gösterimi yapıldı.

Fatih Sultan Mehmet Portresinin Ön Gösterimi Yapıldı

Londra'daki müzayedede İBB tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresinin ön gösterimi yapıldı.

Venedikli Ressam Gentile Bellini'nin Fatih Sultan Mehmet portresinin ön gösterimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında gerçekleştirildi. Programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. 

Bu portreyi İstanbul'a getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, "İstanbul'u fetheden çağ açıp çağ kapatan bir liderin portresini hep birlikte göreceğiz. İstanbul 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış kadim bir kent. Sadece bizim  tarihimiz açısından değil dünya tarihi açısından da çok büyük bir kent. O tablo bu toprakların hakkıdır. O tablo İstanbul'a yakışan bir tablodur" ifadelerini kullandı.

Portre Ziyaretçilere Açık Olacak

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı konuşmasında, "540 yıllık eserin ortam koşullarından etkilenmemesi ve güvenliğinin sağlanması için Saraçhane belediye sarayımız içerisinde bir depolama alanı oluşturduk. Yüksek güvenlikle ve çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen hava sızdırmaz ve özel güvenlikli kapıya sahip depolama alanında eserin uygun şartlarda dinlendirilebilmesi için gerekli olan iklimlendirme ve nem dengeleyici sistem koşullarını tümüyle sağladık. Ayrıca özel gazlı yangın söndürme sistemi hazırlayarak eserin tam güvenliğini sağladık.Tüm bu tarihi eserler iki ay boyunca bu salonda ziyaret edilebilecek ve bu süreçte temayla ilişkin çeşitli etkinlikler de organize edeceğiz. İnanıyorum ki, İstanbullular, tüm yurttaşlarımız, bu eşsiz eseri görmek için buraya akın edecekler" ifadelerini kullandı.