Haberler
Giriş Tarihi : 28-07-2021 19:29   Güncelleme : 28-07-2021 19:29

Faz-2 Sonuçlarına Göre Türk Aşısı Turkovac Çin Aşısı Sinovac'tan Çok Daha Etkili

Faz-2 sonuçlarına göre yerli aşı Turkovac'ın Çin Virüsü'ne karşı Sinovac'a göre çok daha etkili olduğu açıklandı.

Faz-2 Sonuçlarına Göre Türk Aşısı Turkovac Çin Aşısı Sinovac'tan Çok Daha Etkili

Erciyes Üniversitesi'nin geliştirdiği Turkovac aşısının Şubat ayında başlayarak 9 Nisan'da tamamlanan ve 250 gönüllü üzerinde yapılan Faz-2 çalışmasının raporlama aşamasında görev alan Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, "Bizim aşımız Turkovac inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz-1, Faz-2 çalışmalarında aşımızın Sinovac'tan çok daha etkili olduğunu gördük" açıklamasını yaptı.

Turkovac'ın Sinovac'a göre çok daha yüksek antikor seviyesine sahip olduğunu ve yan etkilerinin de BioNTech aşısı ile benzerlik gösterdiğini belirten Yıldız, "Aşı olmayan, aşıdan korkan ya da özellikle mRNA aşısının çok fazla yan etkilerinden korkusu olan kişilerin ve Çin aşısını yaptırmak istemeyenler için bizim aşımız çok iyi bir alternatif" ifadelerini kullandı.

"Biz önümüzdeki hafta özellikle Kayseri'de yaşayan, aşı yaptırmamış vatandaşlarımızı davet edeceğiz. Kendi yerli aşımızla, aşılanmalarını tavsiye edeceğiz" diyen Yıldız, "Faz-3 çalışmalarımız erken başlasaydı bugün yerli aşımızın çok iyi yerlerde olduğunu söylüyor olacaktık ama maalesef Faz-3'e yeni başlıyoruz" diyen Yıldız, "Umarım bütün dünyaya iyi bir alternatif olacak aşımız elimizde olur. Biz Kayseri' de aşının sahibi üniversite olarak var gücümüzle vatandaşları aşı olmaları için buraya davet edeceğiz" diye konuştu" şeklinde konuştu.