Haberler
Giriş Tarihi : 01-10-2021 12:00   Güncelleme : 01-10-2021 12:00

Filyasyon Ekibine Şiddete Karşı Protesto: Dayak Atana Dayak

Filyasyon ekibine yapılan saldırıya karşı Sağlık-Sen tarafından protesto gösterisi düzenlendi.

Filyasyon Ekibine Şiddete Karşı Protesto: Dayak Atana Dayak

Bir filyasyon ekibinin PCR testi sonucu pozitif çıkan hastaya ilaç götürdüğü sırada mahallelilerin saldırısına uğramıştı. Olayı protesto eden Sağlık-Sen Adana Şubesi'nin Başkanı Bekir Nennioğlu, "Filyasyon ekibine saldıran veya öldürmeye çalışan kendini bilmezleri, aymaz adamları şiddetle kınıyoruz. Öte yandan koronavirüs vakalarında artışın yaşandığı, yoğun bakım yataklarının dolduğu, birçok ilde sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edildiği ağustos ayında da şiddet hiç durmadı. Büyük fedakarlık gösteren sağlık çalışanları, ağustos ayı boyunca 16 şiddet vakasıyla karşılaştı. 39 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda 36 sağlık çalışanı mağdur oldu" dedi.

"Ağustos ayında önceki 2 aya göre şiddette artış yaşandığı görülmektedir" diyen Nennioğlu, "İlgili kurumların harekete geçmemesi, gerekli önlemlerin alınmaması, cezai müeyyidelerin yeterince uygulanmaması, maalesef her ay şiddetin boyutunun artmasına neden olmaktadır. Bu durum hem saldırganları cesaretlendirmekte hem de sağlık çalışanlarını derinden yaralamaktadır" ifadelerini kullandı.

Dayak Atana Dayak Atacağız

Sağlık çalışanları olarak artık şiddete karşı ekip kurduklarını belirten Nennioğlu, "Aslında biz Sağlık-Sen olarak şiddet yapılan her yere anında müdahale ediyoruz. O gün ben şehir dışındaydım ama bundan sonra bir ekip kurduk, gerekirse dayak atana biz de dayak atacağız. Ne diyorsunuz arkadaşlar. Olmaz böyle şey. Arkadaşlarımız her gün tehdit altında. Ne yazık ki bu durum her hal ve şartta akılda tutulmak ve gereği yapılmak yerine toplumda infial uyandıran bir şiddet olayıyla anlık olarak hatırlanmaktadır. Böyle olduğu için de şiddet konusunda kalıcı adımlar atılmamakta, sebep-sonuç ilişkileri göz ardı edilerek günü birlik tepkiler ortaya konmaktadır. Şiddetle mücadelede öncelikle bu yaklaşım tarzının değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde şiddet, maruz kalan fedakar sağlık çalışanlarının canını yakmaya devam edecektir" dedi.