Haberler
Giriş Tarihi : 24-03-2021 14:52   Güncelleme : 24-03-2021 15:06

Financial Times, Merkez Bankası Başkanı Değişikliğini Yorumladı: Ekonomik İntihar

İngiltere’nin önde gelen ekonomi gazetelerinden Financial Times, geçen hafta sonu yaşanan Merkez Bankası Başkanı değişikliğini yorumladı.

Financial Times, Merkez Bankası Başkanı Değişikliğini Yorumladı: Ekonomik İntihar

Financial Times’ın yazarlarından David Gardner, “Erdoğan’ın öfke nöbeti bir zayıflık göstergesi” başlıklı haberinde “Ani karar değişimleri Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ahenkli politikadan yoksun olduğunu gösteriyor” şeklinde ifadeler kullandı ve Türkiye ekonomisini yorumladı.

Gardner, “Cumartesi sabahının erken saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Trump anı yaşadı. Fakat ABD’nin eski başkanının Twitter’da yaşadığı sinir krizlerinin aksine Erdoğan bir kararname hazırladı, Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldı ve bu ekonomik intihar olabilir.” dedi.

“Bağımsız yardımcılarını uzaklaştırdıktan yanındaki saray mensupları ile birlikte uyumlu bir politika yaratma yeteneğini neredeyse kaybetti. Bunun yerine İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere 2019’daki yerel seçimden sonra Türkiye’nin birçok büyük kentinde kontrolü yitirdikten sonra İslamcı ve aşırı milliyetçi seçmene destek oldu. İçi boşaltılmış bir AKP, 30 yıldır ülkeyi yöneten bir iktidar partisinden çok bir muhalefete benziyor. Bu bir güç gösterisidir ama aynı zamanda kırılganlığı da gösteriyor” diyen Gardner, Türkiye'nin İstanbul Sözlemesi'nden çekilmesine de değindi.

''Türkiye’nin 10 yıl önce ilk imzalayan ülke olduğu ve kadına şiddeti engelleyen anlaşmadan çıktı'' ifadelerini kullanan Gardner, Erdoğan'ın politikalarının hatalı olduğunu söyledi. 

İpler Albayrak'ın Elinde

Financial Times, Türkiye'de yaşanan durumlara değinerek ekonomide iplerin hala Albayrak'ın elinde olduğunu da öne sürmüştü. 

Teneo Intelligence adlı risk araştırma şirketinin eş başkanı Wolfango Piccoli, Merkez Bankası Başkanı değişikliği için ''Berat Albayrak'ın hâlâ ipleri elinde tuttuğunun kanıtı'' şeklinde yorum yapmıştı.