Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-09-2020 10:22   Güncelleme : 21-09-2020 10:36

FinCEN Belgeleri: Büyük Bankaların Kara Para Transferlerine Aracılığı İfşası

Dünya genelinde büyüklüğü yaklaşık 2 trilyon doları bulan kara paranın en büyük finansal şirketlerin eliyle aklanması FinCEN belgeleriyle ifşa edildi.

FinCEN Belgeleri: Büyük Bankaların Kara Para Transferlerine Aracılığı İfşası

ABD Hazinesi'ne bağlı Mali Suçları Araştırma Ağı'na (FinCEN) ait belgeler, ülkeler arasındaki kara para trafiği ve bankaların bu trafikteki rolünü gözler önüne serdi. ICIJ'in analiz ettiği FinCEN kayıtlarında, Türkiye'deki banka hesaplarının gönderen ya da alıcı olarak geçtiği 538 işlem 'şüpheli' olarak nitelendirildi. Türkiye'deki banka hesaplarına gelen 'şüpheli fon'ların miktarı toplamda 70 milyon doları aştığı saptandı. Türkiye'den yurt dışına yapılan 'şüpheli havale' miktarı ise 71 milyon dolar olarak belirlendi.

2 bin 500'ün üzerinde dokümanı kapsayan FinCEN belgeleri, 2000 - 2017 yılları arasında 2 trilyon doları bulan kara paranın dünyanın en büyük finansal şirketleri aracılığıyla aklandığını ortaya koydu. Kamuoyuna sızdırılan gizli belgeler, dünyanın en büyük finansal kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve para transferlerinde nasıl bir rol üstlendiklerini gözler önüne serdi.

Uluslararası en kritik ifşalar ise şu şekilde:

  • HSBC, dolandırıcıların yüz milyonlarca dolarlık çalıntı parayı finansal sisteme sokmasına göz yumdu. Banka ABD'li yetkililerden oluşturulan sistemin dolandırıcılık olduğunu öğrenmesine karşın adım atmadı.
  • JP Morgan, bir şirketin Londra'da kime ait olduğu belli olmayan bir hesap üzerinden 1 milyar dolardan fazla para transferi yapmasına izin verdi. Banka daha sonra hesabın FBI'ın en çok aranan 10 kişi listesinde yer alan bir mafya babasına ait olabileceğini fark etti.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e en yakın isimlerden birisi Barclays'i kullanarak yaptırımların etrafından dolaştı ve Batılı finansal kuruluşların hizmetlerinden faydalanmaya devam etti. Söz konusu kaynaklarla pahalı sanat eserleri satın alındı.
  • Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, yerel bir şirketin İran'ın yaptırımları delinmesine yardımcı olacak faaliyetlerde bulunduğu uyarıları karşısında tedbir almadı.
  • Deutsche Bank, organize suç örgütlerinin, uyuşturucu tacirlerinin ve Batılı ülkeler tarafından 'terörist' olarak sınıflandırılan şahısların kara paralarının transferlerine aracılık etti.
  • Standard Chartered, Arap Bankası'nın Ürdün'deki şubelerinin 'terörün finansmanından' suçlu bulunmasından sonra dahi yıllarca Arap Bankası'nın fonlarının transferine aracılık etmeyi sürdürdü.