Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 27-11-2020 00:14   Güncelleme : 27-11-2020 00:39

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ’ın Bağımsızlığını Tanımıyoruz

Fransa Dışişleri Bakanlığı, senatonun aldığı kararın aksine, ülkenin Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımadığını açıkladı.

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ’ın Bağımsızlığını Tanımıyoruz

Fransa Dışişleri Bakanlığından bir temsilci, senatonun hükûmete Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanıma çağrısını içeren tasarısını ve Azerbaycan'ın tepkisini değerlendirdi.

Temsilci, açıklamasında "Senato'daki oylama öncesinde yapılan müzakerelerde, turizmden ve yurt dışındaki Fransızlardan sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne, Fransa hükûmetinin bu konudaki konumunu hatırlattı: Fransa, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımıyor" ifadelerine yer verdi.

Fransa Senatosu geçtiğimiz gün, hükûmete Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanıma çağrısını içeren tavsiye niteliğindeki tasarıyı kabul etmişti.

Azerbaycan Millî Meclisi, Dağlık Karabağ konusundaki tutumu nedeniyle Fransa’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’ndan çıkarılması için dün Azerbaycan hükûmetine AGİT’e başvurmasını önermişti.

Buna ek olarak Azerbaycan, Fransa'nın Dağlık Karabağ'daki sözde Ermeni yönetimini tanımasına nota ile karşılık vermişti.