Haberler
Giriş Tarihi : 31-08-2021 19:33   Güncelleme : 01-09-2021 00:55

Fransa: Taliban Kabil Havalimanı Konusunda Türkiye ve Katar'la Görüşüyor

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda Türkiye ve Katar'la görüşme halinde olduğunu söyledi.

Fransa: Taliban Kabil Havalimanı Konusunda Türkiye ve Katar'la Görüşüyor

France 2 televizyonuna konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD'nin Afganistan'dan bu kadar hızlı çekilmek zorunda bırakılmasının Batı'ya büyük bir darbe anlamına geldiğini söyledi.

NATO ve ABD'nin Afganistan'daki başarısızlığının bölgedeki durumu iyi teşhis edememekten kaynaklandığını belirten Le Drian, Taliban'ın Afganistan'ı 15 gün gibi kısa bir sürede ele geçirmesini "sürpriz" olarak niteledi.

Bunun yanında Le Drian, Taliban'ın Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletmesi konusunda Türkiye ve Katar'la müzakere halinde olduğunu ifade etti.

Le Drian Alman Şansölyesi Merkel'in ardından bu konuda bir açıklama yapan Avrupalı ikinci siyasetçi oldu.

Ayrıca Le Drian, Fransa'nın Taliban'a yönelik baskıyı sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararının paralelinde bir açıklama yapan Le Drian, Kabil Havalimanı'nın kullanıma açılmasına ilişkin olarak "Katar ve Türklerle, havalimanının işletmesi konusunda müzakereler sürüyor. Havalimanına erişimin güvenli olmasını talep ediyoruz" diye konuştu.