Haberler
Giriş Tarihi : 06-05-2021 21:03   Güncelleme : 06-05-2021 21:03

Fransa'da Emekli Askerlerin Yayımladığı Bildiride, Suç Unsuru Bulunmadığına Karar Verildi

Fransa’da Savcılık, aralarında emekli generallerin de bulunduğu bir grup askerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a iç savaş uyarısı yaptığı e-bildiriyle ilgili cezaî kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Fransa'da Emekli Askerlerin Yayımladığı Bildiride, Suç Unsuru Bulunmadığına Karar Verildi

Paris Savcılığından yapılan açıklamaya göre Savcı Remy Heitz, Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean Luc Melenchon’un yaptığı suç duyurusunu değerlendirdi ve bildiride suç unsuru bulunmadığına karar verdi.

Paris Savcısı, 21 Nisan’da Valeurs Actuelles’de yayımlanan bildirinin suç işleme ya da nefret, ayrımcılık ve şiddet çağrısında bulunmadığını belirterek bildiriyle işlendiği iddia edilen askerî disiplin suçlarının yetkili makamların sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

Öte yandan bildiriye şu ana kadar imza atan askerlerin sayısı da 24 bini geçti.

"Ülkede büyüyen kaos engellenmezse iç savaş çıkar"

Aralarında yaklaşık 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde yayımladıkları açık mektupta, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunarak Cumhurbaşkanı Macron'u, bu kaosu engellemezse çıkacak olan iç savaştan ve neticesideki ölümlerden sorumlu olacağına dair uyarmıştı.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı iddia edilen mektupta, askerler, yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Aşırı sağcı Marine Le Pen, endişelerini paylaştığını ifade ederek e-bildiriye imza atan askerleri saflarına davet ederken muhalefetteki sol partiler, kınadıkları e-bildiriye hükûmetin uzun süre sessiz kalmasına tepki göstermişti.

LFI milletvekilleri, 26 Nisan’da "askerî personele itaatsizlik çağrısı" suçu içerdiğini belirttikleri bildiri hakkında Paris Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Genelkurmay Başkanı François Lecointre, bildiriye imza atanlar arasındaki muvazzaf askerlere, disiplin yaptırımı uygulanacağını açıklamıştı.