Haberler
Giriş Tarihi : 21-04-2021 16:18   Güncelleme : 21-04-2021 16:18

''Fransa'da İfade Özgürlüğüm Yok'' Diyen Komedyen, Türkiye'ye Sığınmayı Talep Edecek

Komedyen Dieudonne M'Bala, Fransa'da ifade özgürlüğü olmadığı gerekçesiyle Türkiye'den siyasi sığınma talep edeceğini söyledi.

''Fransa'da İfade Özgürlüğüm Yok'' Diyen Komedyen, Türkiye'ye Sığınmayı Talep Edecek

Afrikalı göçmenlerin sorunlarıyla ilgili yaptığı gösterilerle tanınan komedyen Dieudonne M'Bala, gösterilerde yaptığı espriler sebebiyle defalarca yargılandığını söyledi. 'Hakaret ve ırkçılık' suçlamalarıyla yargılanan M'Bala, kendisine çifte standart uygulandığını belirterek bazı çevrelerin kendisini sürekli tehdit ettiğini, defalarca ölüm tehdidi aldığını, gösterilerinin engellendiğini ve kişilik haklarına sistematik saldırılar düzenlendiğini savundu.

Kamerunlu baba ve Fransız annenin çocuğu olarak Fransa'da dünyaya gelen M'Bala, Fransa'nın yaşanılmayacak bir yer olduğunu ve baskıcı anlayışı sebebiyle iş olanaklarının engellendiğini söyledi.

Türkiye'ye sığınma başvurusu yapmak için hukuki hazırlıkları tamamlamak üzere olduğunu dile getiren M'Bala, "Fransa'da eleştiriyle ilgili çifte standart uygulanıyor. Artık Fransa'da ifade özgürlüğü yok gibi hissediyorum. Özellikle benim gibi insanlar için. Siyahiler ve Müslümanlar üzerine yapılan birçok gösteri var. İslam Peygamberi Hz. Muhammed'le ilgili karikatürler yapılıyor mesela ve bunlar devlet desteği alıyor. Charlie Hebdo gibi. Ama bana destek vermedikleri gibi gösterilerimi yasaklıyorlar. Hapishane korkusu değil yaşadığım, artık çalışamayacağım bir yerde yaşamak sorunu var. Ben Fransa'da salonları en çok dolduran komedyenlerden biriyim. Onları rahatsız etmeyen, amaçlarına hizmet eden komedyenler var. Bunlar propaganda sanatçıları. Ben Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ya da ona iş veren Rothschild Bankası'nın propagandasını yapamam" dedi.

Türkiye Özgür, Doğal Bir Saygı Var

Afrika kökenli olduğu için çalışmanın çok zor olduğunu dile getiren komedyen M'Bala, "Fransa Başbakanı gösteri yapamamam için her şeyi yapıyor, binlerce insanın gösterilerime gelmesinden, başarımdan rahatsız oluyor. Ölüm tehditleri aldım, televizyonda bile tehdit edildim. Charlie Hebdo dergisi sistematik olarak beni maymun, beyni olmayan insan gibi çiziyor. Bana yapılan ırkçılık, Müslümanlara karşı yapılan ırkçılığa benziyor. Artık bu ırkçılık benim için katlanılamaz düzeye geldi ve artıyor'' şeklinde konuştuktan sonra AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak iltica başvurusunda bulunacağını belirtti.

''Türkiye'de ifade özgürlüğü anayasal olarak koruma altına alınmış. Ülkenizde doğal bir saygı olduğunu hissediyorum. Bu saygıyı artık Fransa'da hiçbir şekilde hissetmiyorum. Fransa'da artık bu durum geçerli değil. Bunun için siyasi sığınma talebinde Türkiye'yi tercih ettim. Türkiye kapıları Doğu ve Batı'ya açılan ve ikisi arasında bir sentez. Bunun için tarihle dolu, güçlü ve saygı dolu bir ülke. İstanbul'da sokaklarda Paris'e göre daha az problem olduğunu hissediyorum. Daha sakin ve daha fazla aile ortamı olan bir şehir. Aynı zamanda eğlenen gençleri de görüyoruz. Her şey var. Kendimi Türkiye'de Fransa'dan daha rahat hissediyorum" diyen M'Bala'nın konuşamaları da bir komedi gösterisiyse bahsettiği kadar 'komik' olduğu her cümlesinden belli oluyor.