Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 24-12-2020 17:54   Güncelleme : 24-12-2020 17:54

Fransa'dan Çin'e Karşı Doğu Türkistan Tavrı

Fransa, Çin'in Doğu Türkistan Türklüğünü pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığı sürece AB ile arasındaki yatırım anlaşmasını imzalamayacağını açıkladı.

Fransa'dan Çin'e Karşı Doğu Türkistan Tavrı

Çin, Avrupa Birliği ile gerçekleştirdiği 7 yıllık müzakerelerin ardından yatırım anlaşmasını imzalamaya hazırlanırken Fransa'dan dikkat çeken Doğu Türkistan çıkışı geldi. Fransa, Doğu Türkistan'da yarım milyon Türk'ün pamuk tarlalarında zorla çalıştırılmasını gerekçe göstererek bu durum sürdüğü müddetçe anlaşmayı imzalamayacağını açıkladı.

İlgili açıklama Fransa Dış Ticaret Bakanı Franck Riester'den geldi. Riester, “Temel Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmelerinin, özellikle de zorla çalıştırmanın kaldırılmasına ilişkin sözleşmenin onaylanmasına ilişkin yeterli taahhütleri henüz elde etmedik” dedi.

Doğu Türkistan Türklüğünün maruz kaldığı koşullara dikkat çeken Bakan Riester, sözlerini "Bu sözleşmenin onaylanması Paris'in kırmızı çizgisidir. Zorla çalıştırmanın son bulması için çabalamazsak, Çin’deki yatırımı kolaylaştıramayız. Bu nedenle çok netiz. Pekin, bağlı olduğumuz sözleşmeleri onaylamalı ve bunları uygulayacağını sözleşmede taahhüt etmelidir” diye sürdürdü.