Haberler
Giriş Tarihi : 21-02-2021 20:49   Güncelleme : 21-02-2021 20:49

Fuar İçin Rusya'ya Giden Türk İş İnsanları Mülteci Muamelesi Görüyor

Yarın baslaması planlanan Collection Premiere Moscow (CPM) moda fuarı için Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden Türk firmalarının yetkililerine Vnukova havaalanında mülteci muamelesi yapıldı.

Fuar İçin Rusya'ya Giden Türk İş İnsanları Mülteci Muamelesi Görüyor

Yarın Moskova'da başlaması planlanan ve Perşembe günü sona erecek olan CMP MOSCOW Moda Fuarına giden Türk iş insanları, Vnukova havaalanında 20 saattir bekletiliyor. Rus gümrük memurlarının hiçbir gerekçe göstermeden ve açıklama yapmadan beklettiği iş insanları, belgelerinin eksiksiz olmasına rağmen kendilerine zorluk çıkarıldığını söyledi.

Kendilerine yapılan bu muamelenin üç gündür sürdüğünü ve fuar için gelen her firmanın en az 20 saat bekletildiğini söyleyen Türk iş insanları, “İş insanı olarak geldiğimiz bu ülkede mülteci gibi muamele görüyoruz” diyerek uygulamaya tepki gösterdi. Türk iş insanları, hafta sonu olduğu için Moskova Ticaret Ateşeliğine ulaşamadıklarını, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin bünyesinde fuara katılmalarına rağmen birliğin de kendileriyle ilgilenmediğini söyledi. 

Fuarda sergileyecekleri tekstil ürünlerinin olduğu valizlerin üzerinde uyuduklarını, 30'a yakın Türk tekstil ve deri firması çalışan ve yetkilisinin aynı muameleye tabi tutulduğunu söyleyen iş insanları, fuar için getirdikleri ürünlere ilişkin gümrük belgelerinin eksiksiz olduğunu fakat buna rağmen Rus gümrük görevlilerinin kasti olarak güçlük çıkardığını söyleyerek “Fuara katılmamızı önlemek, geciktirmek için işleri çok yavaştan alıyorlar. Valizleri açıp, ürünleri tek tek sayıp fotoğraflıyorlar. Ülkelerine mülteci kabul ediyormuş gibi davranıyorlar. Dört yıl önce uçak krizi döneminde, bir de bu yıl böyle bir uygulama ile karşılaşıyoruz. Dünyanın bir çok yerinde fuarlara gittik hiçbir ülkede böyle bir olay yaşamadık. Havaalanından bir günde çıkan kendini şanslı sayıyor. Saat 18.00 itibariyle bekleyen 6 firma, bu akşamki uçakla gelecek olan 7 firma daha var” ifadelerine yer verdi.