Haberler
Giriş Tarihi : 09-04-2021 09:37   Güncelleme : 09-04-2021 09:37

Gazeteci Zihni Çakır: Amirallerin Bildirisi Yayımlanmadan Önce AKP’li Bir Bakana Gönderildi

Amirallerin bildirisini yayımlayan Avaztürk'ün Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, bildirinin yayımlanmadan önce AKP'li bir bakana da gönderildiğini ifade etti.

Gazeteci Zihni Çakır: Amirallerin Bildirisi Yayımlanmadan Önce AKP’li Bir Bakana Gönderildi

104 emekli amiralin duyurusunu yayımlayan Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, metnin kendilerine gelmeden önce AKP'li bir bakanın eline ulaştığının kendisine söylendiğini aktardı.

Duyuru metninin kendisine emekli amirallerin dışında bir kaynaktan geldiğini, gazeteci refleksi ile bildiriyi yayımladığını söyleyen Çakır, bu metnin zaten AKP'li bakanın elinde olduğunu söyledi. 

Metnin neden AKP'li bir bakana gönderildiği sorusuna, "Bir darbe çağrışımı yaptığını düşündükleri için göndermişler" diye yanıt veren Çakır, "AvazTürk'ün bu metni yayınlamasının altında herhangi bir kurum yada kişiye kumpas amacı yoktu. Bildiri metninin bana geldiği saati savcılık ifademde de anlattım. 23.10'da bu metin bana geldi. 23.27'de AvazTürk'ün haber paneline yükledim. Pasife aldım çünkü net olarak teyit etmem gerekiyordu. Kaynaklarımla görüştüm. Teyidini aldım. 23.40'da yayınladım. son kaynağımla görüşmem bittikten sonra 23.50 sularında sosyal medyadan paylaştım.

Bildirinin altındaki tarihin 6 Nisan olduğunu söylendi. Semih komutan kendisine gönderilen metinde Yüce Türk Milletine ifadesi olmadığını söyledi. Bildiriyi okuduktan sonra imzalamaktan imtina eden 3 tane kaynağım var benim. Bunlardan birisine ulaşabildim ve görüştüğümde kendisine bildirinin 17.00 sularında geldiğini, bildirinin AvazTürk'te yayınlanan metinle birebir aynı olduğunu, hatta 17.00 sularında kendisine bildiri geldiğinde bu bildirinin gece yarısından sonra yayınlanacağını bizzat bana iletti" şeklinde konuştu.