Haberler
Giriş Tarihi : 17-02-2021 17:05   Güncelleme : 17-02-2021 17:05

Gazze'de Bekar Kadınların Erkek Akrabalarından İzin Almadan Seyahat Etmesi Yasaklandı

Şeriat mahkemesi tarafından alınan karara göre yolculuk öncesi alınacak iznin mahkemeye bildirilmesi gerekirken, erkeklerin seyahatlerde kadın akrabalarına refakat etmesinin şart koşulmayacağı ifade edildi.

Gazze'de Bekar Kadınların Erkek Akrabalarından İzin Almadan Seyahat Etmesi Yasaklandı

Hamas'ın yönetimindeki Gazze Şeridi'nde bir şeriat mahkemesi, bekar kadınların seyahat edebilmek için "mahremlerinden" izin almasının şart olduğuna karar verdi. 

Gazzeli bekar kadınların kendilerini "Gözeten" kişiler olarak görülen babaları ya da kardeşleri gibi yakın erkek akrabalarının onayı olmadan yolculuk etmelerine getirilen kısıtlamanın pazar günü bölgedeki şeriat yargı mercii tarafından kabul edildiği kaydedildi. Karara göre, yolculuk öncesi alınacak iznin mahkemeye bildirilmesi gerekirken, erkeklerin seyahatlerde kadın akrabalarına refakat etmesinin şart koşulmayacağı ifade edildi. 

Kararda ayrıca, ortada "Ciddi zarar" ihtimali varsa erkeklerin seyahatinin babaları ya da büyükbabaları tarafından engellenebileceği de belirtildi. Ancak burada kadınlar gibi önceden izin alınmasının gerekmeyeceği ve söz konusu erkeklerin seyahatlerini önlemek için şikayetçi yakınların dava açmasının isteneceği belirtildi.

Evli Kadınlar da Kocalarından İzin Alacak

Mahkemede varılan hükmün, Gazze'de evli kadınların kocalarının onayı olmadan seyahat etmelerinin de mümkün olmayacağına işaret ettiği kaydedildi.