Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 14:24   Güncelleme : 16-03-2021 14:40

Geçiş Garantisinden Sonra Otoyoldaki İşletmelerin Kira Ödemediği de Ortaya Çıktı

Nurol İnşaat, Özaltın Holding, Astaldı, Makyol, Yüksel İnşaat ve Gökçay İnşaat tarafından işletilen Otoyol A.Ş.’nin, otoyolun başladığı Gebze’den, İzmir’e kadar olan otoyol güzergahında kalan işletmelerin kira ödemediği ortaya çıktı.

Geçiş Garantisinden Sonra Otoyoldaki İşletmelerin Kira Ödemediği de Ortaya Çıktı

Osmangazi Köprüsü ve Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu’nu işleten Otoyol A.Ş. ortaklığı, devletten sadece geçiş garantisi almakla kalmayarak Nurol İnşaat, Özaltın Holding, Astaldı, Makyol, Yüksel  İnşaat ve Gökçay İnşaat tarafından işletilen Otoyol A.Ş.’nin, otoyolun başladığı Gebze’den, İzmir’e kadar olan güzergahta kalan 25 benzin istasyon, 33 restoran ve 33 alış veriş merkezi için hazineye kira ödemediği anlaşıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu üzerindeki faaliyet gösteren işletmelerin, hangi şirketler tarafından ne şekilde çalıştırıldığına dair, yanıtlanması için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne ve letişim Başkanlığı’na yazılı başvuru yaptı.

CİMER tarafından Yavuzyılmaz’a verilen yanıtta, projenin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmediği vurgulanarak bu projenin, 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli çerçevesinde yapılması ve işletilmesi ve devri işine ait sözleşme imzalandığı söylendi. Uygulama Sözleşmesi kapsamında, işletmesi gerçekleştirilen 33 adet hizmet tesisi mevcut olup, bunlardan 17’sinin İzmir-İstanbul, 16’sının da İstanbul-İzmir yönünde yer aldığı belirtildi.

Tesislerin kimler tarafından işletildiği ve kira sözleşmelerinin hangi para cinsinden hangi tutarlarda yapıldığına ilişkin sorulan soruya karşılık olarak ise projenin 'Yap-İşlet-Devret' modeliyle ihale edildiğinden, sözleşme gereği işletme hakkı sözleşme süreci ile sınırlı kalmak üzere görevli şirket Otoyol A.Ş’ye ait olduğu bildirildi. Öte yandan, otoyol hizmet tesislerinde hizmet veren firmalar, görevli şirket Otoyol A.Ş. tarafından belirlendiği ve tarafların kendi aralarında sözleşme düzenledikleri de ifade edildi.

Osmangazi Köprüsü 'Yap-İşlet-Devret' modeliyle 22 yıl boyunca Otoyol A.Ş. tarafından işletilecek. Karşılık olarak ise şirkete araç başına 35 dolar artı KDV bedelle yıllık 14 milyon 600 bin adet araç geçiş garantisi verildi.

30 Haziran 2016 tarihinde hizmete açılan otoyolun kamuya devri ise 15 Temmuz 2035 yılında yapılacak. 1.3 milyar dolara mal olan Osmangazi Köprüsü’nden işletme süresi boyunca şirketin kasasına 10.5 milyar dolar gireceği tahmin ediliyor.