Haberler
Giriş Tarihi : 23-09-2021 15:16   Güncelleme : 23-09-2021 15:16

Geleneklere Bağlı Olarak Verilen Hediyelere Vergi Muafiyeti Geldi

Veraset yoluyla intikal eden tablo, kılıç, madalya ile geleneklere bağlı olarak verilen hediyelere vergi muafiyeti geldi.

Geleneklere Bağlı Olarak Verilen Hediyelere Vergi Muafiyeti Geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2021 için veraset yoluyla kalan mallarla ilgili hazırladığı vergi rehberinde, veraset yoluyla intikal eden tablo, kılıç, madalya ile geleneklere bağlı olarak verilen hediyelere vergi muafiyeti getirdi. 

Veraset yoluyla intikal eden malların, çocuklar ve eşten her birine düşen miras paylarının 334 bin 534 TL’si, eşin tek başına mirasçı olması halinde 669 bin 479 TL’si, örf ve âdete göre verilmesi gelenek olmuş hediye, cihaz, yüz görümlüğü; sadakalar, yarışma ve çekilişler ile şans oyunları hasılatından alınan verginin 7 bin 703 TL’si vergiden istisna tutulacak.

Ayrıca; dul ve yetimlere bağlanan aylıklar, dul ve yetimlere verilen evlenme ikramiyeleri, hizmet sürelerini doldurmamış bulunanların dul ve yetimlerine aylık yerine toptan yapılan ödemeler, cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara kuruluşu için veya kurulduktan sonra tahsis olunan mallar da veraset ve intikal vergisinden istisna olacak.