Haberler
Giriş Tarihi : 19-03-2021 23:19   Güncelleme : 19-03-2021 23:34

Gezi Parkı’nın Mülkiyeti İBB’den Alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na Devredildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Taksim Gezi Parkı'nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na geçtiğini duyurdu.

Gezi Parkı’nın Mülkiyeti İBB’den Alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na Devredildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’ye kaptıran AKP iktidarı, İstanbul’un tapusunu Vakıflara verme gayreti içinde. Galata Kulesi’nden sonra Gezi Parkı’nın mülkiyeti de Vakıflara aktarıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise yaptığı yazılı açıklamayla Gezi Parkı'nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredildiğini duyurdu. Bahsi geçen açıklamada, "2008'de yapılan 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 30. Maddesi gereğince İnönü Meydanı 751 ada 1, 2 ve 3 parsel, Cumhuriyet mevkii 751 ada 4 parselin mülkiyeti, 'Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na geçti" denildi.

Devir işleminin 12 Mart 2021 tarihi ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden Vakıflar Genel Müdürlüğüne tescil edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"2008'de yapılan kanunî düzenleme 'Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur' ibaresi yasa ile kanunlaştırılmıştır. Bu kapsamda, 2008'den 2019'a kadar 647 eser, 2019'dan bu yana ise yine 367 eser Vakfına dönüştürülmüştür. Mülkiyeti vakıf olup da Vakfına rücu edilmeyenlerin ise çalışmaları devam etmektedir."

Devir işlemleri ise Vakıflar Kanunu'nun 30. maddesine dayandırıldı. Vakıflar Kanunu'un ilgili maddesi ise şöyle:

"Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur."

İBB HENÜZ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) henüz resmî bir bildirimde bulunulmadığı öğrenildi. Bu nedenle de İBB, bir açıklama yapmadı.