Haberler
Giriş Tarihi : 19-02-2021 10:55   Güncelleme : 19-02-2021 10:55

Gözaltına Alınan AKP İl Başkanı Adayı Seçimden Sonra Serbest Bırakıldı

Seçim günü gözaltına alınan AKP Trabzon İl Başkanı seçimden sonra serbest bırakıldı.

Gözaltına Alınan AKP İl Başkanı Adayı Seçimden Sonra Serbest Bırakıldı

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirlediği adayın rakibi olan AKP Trabzon İl Başkanı adayı seçim günü gözaltına alınmıştı. Erdoğan'ın adayı karşısında adaylığını çekmeyen Metin Kaya'nın daha önce basın toplantısı dahi yapmasına izin verilmemiş ve seçim gününden bir gece önce de gözaltına alınmıştı.

Seçim gününden bir gece önce emniyete götürülen ve geceyi orada geçiren Kaya, kongre saatlerinde ifadesi alınmak üzere adliyeye götürüldü. Kongre bitince serbest bırakılan Kaya, başına gelen bu olayı değerlendirdi. Polislerin tamamen valiliğin baskısıyla hareket ettiğini iddia ederek, Trabzon Valiliği'ne tazminat davası açacağını ve kazandığı parayı da polis vakfına bağışlayacağını söyledi.

Son günlerde kendisine ve ailesine yönelik tehditler aldığını iddia eden Metin Kaya, “Bu süreçte dik duruşumu gösterdim. Küstürülmeye çalışılmama rağmen, engellemelere rağmen örnek oldum. Güzel bir kongre oldu, orada olmak isterdim. Bu demokratik bir hak sonuçta. Bu koltukları kullanıp güç elde etmemek lazım. Bugün oturduğunuz koltuk yarın altınızdan gider. Bizim koltuk sevdamız olmadı. Beni birçok kişi aradı, değişik tehditte de bulundular. Bir koltuk için dava arkadaşlarımı satmadım” dedi

Neden gözaltına alındığını da anlatan Kaya, "2020'nin 5. ayında yaşanan bir tartışmadan dolayı mahkemelik olmuştum. Ancak, takipsizlik verilmişti. Bu takipsizlik aldığım dosyada, ne kadar enteresan ki pazartesi yani seçimden önceki akşam Savcı Bey karıştırıyor ve benim ifademin noksan olduğunu görüyor. Beni tekrar dinlemek için emniyete veya adliyeye davet etmiyor, gözaltına aldırıyor. Allah da biliyor, kul da biliyor. Bunun ne amaçla yapıldığını herkes biliyor. Olsun ben pes etmedim. Bu süreçte dik duruşumu gösterdim. Engellenmemize, bir sürü maddi zarar etmemize rağmen dik duruşumuzu sergiledik" ifadelerini kullandı.