Haberler
Giriş Tarihi : 10-01-2021 17:28   Güncelleme : 10-01-2021 17:37

"Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" Önerisi Hazır

CHP ve İYİ Parti, Millet İttifakı olarak 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' modelinin çalışmalarını tamamladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti lideri Meral Akşener'in onayına sunulacak çalışma onay alırsa kamuoyu ile paylaşılacak.

CHP ve İYİ Parti, Millet İttifakı olarak 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' modelinin çalışmalarını sonuçlandırdı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti lideri Meral Akşener'in onayına sunulacak çalışma onay alırsa kamuoyu ile paylaşılacak.

Parti heyetleri uzlaşı sağladığı takdirde, hazırlanacak ortak metin önce genel başkanların onayına sunulacak. Onaylanması durumunda ortak metnin, ittifakın 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' önerisi olarak kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Diğer taraftan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, ortak yazılı açıklama yaptı. 

CHP ve İYİ Parti'nin önceliğinin Türkiye olduğu belirtilen açıklamada, "Bu temelde kurulmuş olan ittifakımız, ülkemizin geleceğinin şekillenmesi noktasında da yan yana durmaktadır. Millet İttifakı, demokratik hukuk devletine olan bağlılık, evrensel insan hakları ilkelerine saygı, Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve milletimizin değerlerini koruyup kollama inancıyla bugünlere gelmiştir. Kurulan bu birliktelik ve yürüdüğümüz meşakkatli yol, demokrasi dersleriyle doludur" değerlendirmesinde bulunuldu. 2018 seçimleri öncesinde İyi Parti seçime girmesin diye demokrasiye kumpas kuruldu. Bunu, CHP'nin 15 milletvekili hamlesiyle aşıldı” diye belirtildi.

İYİ Parti ile CHP'nin birlikte girdiği 2019 yerel seçimlerinde, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda büyükşehir belediyesinin, Millet İttifakı'nın adayları tarafından kazanıldığının altı çizilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"Unutulmasın ki bu önemli sonuçlar, ülkemizin geleceği adına mücadele veren Genel Başkanlarımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Meral Akşener'in liderliğinde bir memleket masası çerçevesinde başarılmıştır. İlk genel seçimlerde yurttaşlarımızın desteğiyle Millet İttifakı iktidarı kurulacak, iktidarımızda güçlendirilmiş parlamenter sistem, bağımsız ve tarafsız yargı tesis edilerek, kuvvetler ayrılığının yok edildiği tek adam rejimi sona erdirilecektir. Bu bağlamda ittifak üyesi partilerimizin ilkeli ve kararlı yol yürüyüşü büyük emek ve mücadeleyle devam etmektedir. Genel başkanlarımızın özveri ile ülkemiz adına attıkları cesur adımlara, partilerimizin kurumsal mücadelesine saygı ve destek açısından hepimiz kullanacağımız kelimeleri özenle seçmek ve dikkatli olmak gibi bir görevle yükümlüyüz. Her iki partimizin de Türkiye sevdası ve verdikleri demokrasi mücadelesi her şeyin üzerindedir."