Haberler
Giriş Tarihi : 21-09-2020 15:46   Güncelleme : 21-09-2020 15:46

Güney Kıbrıs Belarus'a Yaptırım Kararını Türkiye'ye de Yaptırım Şartıyla Kabul Ediyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Belarus yaptırımlarına şartlı onay vereceğini söyledi.

Güney Kıbrıs Belarus'a Yaptırım Kararını Türkiye'ye de Yaptırım Şartıyla Kabul Ediyor

Belaruslu muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi (FAC) toplantısı öncesi 27 AB ülkesinin dışişleri bakanları ile kahvaltı yaparak ülkesi için destek istedi. İspanyol dışişleri bakanı Arancha Gonzalez Laya Tikhanovskaya'nın, 'demokrasi ve insan hakları konusunda' ülkesine yardım talebinde bulunduğunu aktardı.

Birçok Avrupa Birliği ülkesi Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'ya yaptırım uygulamanın diyaloğu olumsuz etkileyeceğini düşünürken Avrupa Birliği Belarus'a karşı 40 kişiyi hedef alan yaptırım listesi hazırladı, ancak listenin onaylanması için mutlak çoğunluğa ulaşılması gerekiyor. Belarus'a yönelik yaptırımların uygulanmasını onaylamayan ülkeler arasında Güney Kıbrıs da var. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Türkiye'ye yaptırım uygulanması halinde Belarus'a yönelik yaptırımlara onay vermeye hazır olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları 24-25 Eylül tarihlerinde Doğu Akdeniz'de Türkiye Kıbrıs ve Yunanistan arasından yaşanan sondaj krizini görüşecek.