Haberler
Giriş Tarihi : 16-09-2020 14:49   Güncelleme : 16-09-2020 14:57

Harry Potter'ın Yazarı J.K. Rowling'in Yeni Romanı Troubled Blood'a Transfobik Suçlaması

J.K. Rowling'in bugün yayımlanan yeni cinayet romanı transfobiyle suçlandı. Trans aktivist Paris Lees kitabı 'Kuzuların Transfobik Sessizliği' şeklinde nitelendirdi.

Harry Potter'ın Yazarı J.K. Rowling'in Yeni Romanı Troubled Blood'a Transfobik Suçlaması

Independent'ten Ellie Harrison'un haberine göre Rowling'in Robert Galbraith müstear ismiyle kaleme aldığı Strike polisiye serisinin son kitabı, kadın kıyafetlerini fetişleştiren cis bir erkek seri katil etrafında gelişiyor. Kitabın bir bölümünde katil, kaçırdığı kişiyi kandırmak için kadın kılığına giriyor.

Transseksüel topluluktan kişiler, aktivistler ve eleştirmenler kitabın zararlı olabilecek, trans karşıtı bir olay örgüsü olduğunu savundu.

Trans aktivist Paris Lees, Twitter'da şu paylaşımı yaptı:
"J.K. Rowling'in yeni kitabı 'travesti bir seri katille' ilgili. Bu esnada gerçek dünyada, geçen yıl Brezilya'da öldürülen trans bireylerin sayısı yüzde 70 arttı, genç trans kadınlar arabalarda yanmaya mahkum ediliyor ve (trans olduğumuz için) bizi öldüren erkekler affedilip evlerine gönderiliyor. Beni takip eden çoğunuzun 'kadınları incitmek için kadın gibi giyinen erkek' mitinin etrafında gelişen bazı korkuları paylaştığını biliyorum. Trans olmasaydım sanırım ben de bu korkuları paylaşırdım. Ama sizden kalbinizin içine bakmanızı ve burada aslında neler döndüğünü sorgulamanızı istiyorum"