Haberler
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:56   Güncelleme : 10-06-2021 17:08

Hastası Tarafından Bıçaklanan Doktor İskender: Emeğime Yazık, Bu İşi Şu An Yapmak İstemiyorum

Ankara'da hastası tarafından bıçaklanan doktor Ertan İskender, doktorluk mesleğine dönüp dönmeyeceğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Hastası Tarafından Bıçaklanan Doktor İskender: Emeğime Yazık, Bu İşi Şu An Yapmak İstemiyorum

27 Mayıs günü görev yaptığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastası tarafından bıçaklanan doktor Ertan İskender, şu an mesleğine dönmeye sıcak bakmadığını ancak kararını ilerleyen günlerde vereceğini söyleyerek, "Çok ciddi bir emek var. İnsan geriye dönük düşününce bu emeği hemen yok sayıp sıfırdan başka bir şeye başlayamıyor veya düşününce bile zorlanıyorum. Aslında yaptığım işle ilgili bir sıkıntım yok, severek yapıyordum bu işi; ama psikolojik baskı ve hasta yoğunluğu artık beni düşündürüyor. Olay çok yeni olduğu için çevremdekiler, bu konuda sağlıklı düşünemeyeceğimi ve daha sonra karar vermem gerektiğini söylüyor. 2-3 gündür de çok düşünmemeye çalışıyorum, ailemle zaman geçirmeye çalışıyorum, rehabilitasyonuma bakıyorum. Kendime 1 ay verdim, 1 ay sonra tekrar ne yapacağıma yoğunlaşacağım. Eğer aynı bu şekilde düşünüyor olursam belki başka bir branş veya başka bir şekilde mesleği icra etme durumu söz konusu olabilir. Şu an için karar verecek olsam kesinlikle bir daha bu işi yapmak istemiyorum. Hem emeğimize yazık hem bunun tekrarlanmayacağının garantisi yok" şeklinde konuştu.

Daha Yoğun Önlemler Alınmalı 

Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarında gerekli önlemlerin alınmadığını ve önlemler alınmadığı takdirde bu tür olayların devam edeceğini söyleyen İskender, "Şu anki tek temennim, bu konuyla ilgili gerçekçi önlemlerin alınması, caydırıcı cezaların yanında bu tarz olayları önleyecek bir şeylerin yapılması. Bununla ilgili önerilerimiz olmuştu, inşallah en azından bir kısmı yerine getirilir. Sağlık çalışanları risk altında çalışıyor. Bu şahsın elinde bıçak olmasıydı şu anda bu konumda olmazdık. Sözlü ve psikolojik şiddetten bahsetmiyorum bile. Bunun daha da kötüsü yaşanabilirdi. Bıçak darbesi biraz daha ilerlemiş olsa sağ bacağım felç olurdu ve ondan sonra da bu adamın alacağı ceza benim için telafi olmazdı. Bu olay başka bir sağlık çalışanının başına gelmesin diye gerçekçi önlemlerin alınması lazım. Hastane veya sağlık kuruluşu giriş çıkışlarında arama ve kontrol olabilir, polikliniklerde veya servislerde daha yoğun güvenlik tedbirleri alınabilir. Halk bizim çalışma şartlarımız ile ilgili bilgilendirilebilir" dedi.

Beni En Çok Yıpratan Gelecekle İlgili Planlar Oldu

Yaşadığı olay sonrası kendisini en çok yoran şeyin karar aşaması ve geleceğe dair plan yapma olduğunu belirten İskender, "Beldeki ağrılar gittikçe azalıyor bu da hareket kabiliyetimi artırıyor. Artık oturduğumda, yattığımda veya yürüdüğümde bel ağrılarım olmuyor. Elim için de rehabilitasyona başladık, yavaş yavaş hareketleri yapıyorum; ama hemen çözülebilecek bir şey değil bu, 2-3 aylık bir süreden bahsediliyor. Onun dışında uylukta uyuşukluk vardı, o devam ediyor. O da 6 aylık bir süreç olarak tahmin ediliyor. Ama bıçak direkt sinire hasar verdiyse onun geçmeme ihtimali de var. Genel olarak iyiyim; ama daha çok psikolojim etkilendi bu olaydan. Geleceğimle ilgili ne yapacağım konusunda kararsızım. Beni bu süreçte en çok yıpratan, gelecekle ilgili planlar ve kaygılar oldu" ifadelerini kullandı.