Haberler
Giriş Tarihi : 12-09-2020 15:44   Güncelleme : 12-09-2020 15:56

"Hatay Yangınında İhmal ve Kasıt Var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Hatay'da günlerce söndürülemeyen orman yangını ile ilgili flaş iddialar ortaya attı. Öztunç, ihmal ve kasıt olduğunu, sorumluların ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa ve Çevre Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 3500 hektara yakın ormanlık alanın kül olduğu Hatay yangınına dair “Ben uzun yıllar gazetecilik yaptım, gazetecilik hayatımda, siyasi hayatımda pek çok yangınla karşılaştım ama bu kadar büyük bir orman yangınını daha önce görmemiştim. Nitekim 3 bin ile 3 bin 500 hektar arası bir ormanlık alan maalesef yandı” İfadelerini kullandı.

“Yangına Geç Müdahale Edildi"

Bölge Milletvekilleri ile birlikte yangın sahasında incelemelerde bulunan Ali Öztunç, basın toplantısı düzenledi. Toplantı da yangının çıktığı ilk gün saat 11 civarı ilk müdahaleleri Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını belirten Öztunç şu ifadeleri kullandı:

Saat 11'de başlayan yangına saat 3'te, yani dört saat sonra yangın söndürme helikopterleri ve bir uçak geldi. Yangın ilk çıktığında daha hızlı davranılsa 3 helikopter değil de 5-6-7 yangın söndürme helikopteri gelse, 1 uçak değil 2-3 tane uçak gelse belki de rüzgâr da yokken ilk gün bu yangın bu kadar büyümeyecekti. Burada bir ihmal var. Sayın Bakan bugün bir açıklama yapmış '3 dakikada yangına müdahale ettik demiş', '10 dakikada şunu yaptık demiş. Oysa 4 saatte gelmiş helikopterler Hatay'a. Bu bir ihmaldir, burada bir sorumsuzluk vardır çünkü ilk gün burada şiddetli bir rüzgâr da yoktu ve yangının daha fazla yayılması önlenebilirdi. İkinci günden sonra evet helikopter sayısı da arttı, uçak sayısı da arttı olması gereken oydu. Sayın Bakan geldi buraya 3-4 gün burada kaldı doğru. Bakanın görevi bu, gelecek tabii. Bu kadar büyük bir orman yangını varsa Tarım ve Orman Bakanı tabii ki orada olacak, görevini yapmıştır.

"Orman Yangınında Bile Siyasi Hesap Yapıyorlar"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Hatay’a geldiğinde koordinasyonun başında durduğunu fakat Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nı çağırmadığını söyleyen Öztunç “Hatay'ın yerel yöneticisi Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş başkan ve itfaiyeden sorumlu başkan. İtfaiye ona bağlı, su ona bağlı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile görüşmüyor bile sayın Bakan. Orman yangınında bile siyasi hesap yapıyorlar. Çağıracaksın, görüşeceksin. Kendim bakanım arayamam ben diyorsan özel kalemine arat. Emin olun Lütfü Savaş özel kalemi de arasa oraya giderdi. Valiye arat, ver talimatı Valiye, deki sayın Vali nerede burada bu Belediye Başkanı. Sorması lazım 'Belediye Başkanı niye burada yok' diye. Bakan oralı bile olmuyor niye, CHP'li Belediye Başkanı çünkü” açıklamasında bulundu.

Giresun’da yaşanan sel felaketi olduğu zaman belediye başkanlarının yanlarında olduğunu belirten Öztunç sebebini ise oradaki belediye başkanlarının AKP'li olmalarıyla açıkladı.

Belediye Başkanları’nın eş güdüm içinde çalışması gerektiğini orman yangınında ve selde siyasetin olmayacağını vurgulayan Öztunç, “Belediye başkanına haber bile verilmiyor, sayın bakan burada yanlış yapmıştır. Orman yangınında selde siyaset olmaz. Bu siyasi bir mesele değil ormanlar yanıyor. Buranın yerel yönetiminin başındaki ismi çağıracaksın, onunla koordinasyon içinde olacaksın, eş güdüm içinde olacaksın. Ha itfaiye daire başkanı vardı, tamam doğru ama bürokrat. Seçilmiş bir belediye başkanı var burada asıl onunla görüşmen gerekiyor” dedi.

“Hatay Büyükşehir Belediyesi 79 Araç ve 395 Personelle Bu Yangının Söndürülmesini Sağlayan Ekiptir”

Kahramanmaraş’tan, Osmaniye Belediyesi’nden birçok ekibin yangını söndürmeye geldiğini söyleyen Öztunç, CHP olarak bu yangının söndürülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı bir sınav verdiğini ve köylülerin bu durumun farkında olduğunu belirten Öztunç, “Hatay Büyükşehir Belediyesi 79 araç, 395 personelle bu yangının söndürülmesini sağlayan ekiptir. Bakın orman yangınlarında havadan müdahale doğrudur ama yeterli değildir. Karadan müdahale önemlidir. Hava karardıktan sonra uçak ve helikopter uçuşu olmuyor. Karadan müdahale ile büyük yangınlar ancak söndürülebilir.  Hatay Büyükşehir Belediyesi büyük bir sınav vermiştir, başarılı bir sınav vermiştir. Köylere gidin sorun, biz köyleri gezdik. Yangının olduğu köylerde vatandaşlar diyor ki Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri köyü çevrelemese, köyün etrafında yangın söndürme çalışmaları yapmasa yangın daha da büyürdü evlerimiz yanardı, insanlar ölürdü diyorlar. Ben bir kez daha Hatay Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Öztunç, devamında “Türkiye'nin neresinde olursa olsun, gittiği zaman AK Parti'li değil ben buna haber vermem anlayışında olmasın. Bu anlayıştan çıksın. Yangının, selin, depremin partisi olmaz. Hangi partili olursa olsun o ilin yerel yöneticisini çağıracaksın onunla birlikte koordineli olarak çalışacaksın” ifadelerine yer verdi.

"Sorumlular Mutlaka Bulunmalı"

Yangınla ilgili vali ile görüştüklerini ve bir kişinin gözaltına alındığını ve mahkemeye çıkarılarak serbest bırakıldığı bilgisini paylaşan Öztunç, şu açıklamalarda bulundu:

 “Henüz yangın neden çıktı, kim yaptı, nereden çıktı belli değil. Kimileri dörtnoktada aynı anda başladı diyor, kimileri bir nokta diyor ama pek çok noktada başladığı belliyse bir yangın doğal sebeplerle aynı anda üç-dört noktada başlamaz. Eğer üç-dört noktada başladıysa birileri yaktı demektir. Bu yangın iyi araştırmalıdır. Burada valilik, emniyet, jandarma, hükümet iyi bir görev yapmalı ve bu yangını kim ya da kimler çıkarttıysa her ne sebeple çıkartıldıysa o sorumlular mutlaka bulunmalıdır.

“Başka Hesaplar Peşinde Koşulmasın, Ağaçlandırılsın”

"Yanan bölgelerde ormanlaşma olmalı, yanan ağaçların yerine yeniden ağaç dikilmeli, hiç kimse buralarda başka hesaba girmesin" diyen Öztunç, “Öyle maden yaparız, krom vardır, altın vardır çıkartırız diye o işlerin peşine düşülmesin. Uyarıyoruz biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak buna izin vermeyiz” dedi.

Öztunç, CHP’nin Hatay’da 4 milletvekili olduğunu hatırlatarak, “Bütün vekillerimiz ve biz Hatay'da yanan ormanlık alan yerine başka bir şey yapılmasına izin vermeyiz, uyarıyoruz. Daha önce bir takım altın aramaları yapılmış. 15-20 yıl kadar sondajlar yapılmış bir takım altınlar çıkartılmış, kalitesiz olduğu söylenmiş. Oralarda krom, altın, başka bir hesaba girmesinler bu bir uyarıdır. Bu uyarıyı dile getiriyoruz” dedi.

Bu bölgelerde yeniden ağaçlandırma yapılması gerek diyen Öztunç, önerilerini ise şöyle ifade etti:

Oralar orman köyleriydi. Orman köylerinde yurttaşlar, oraların ahalisi o ormandan geçiniyordu. Ekmeğini ormandan kazanıyordu, gelinlik kızının gelinliğini o ormandan kazandığı parayla alıyordu. Damatlığı o ormandan kazandığı parayla alıyordu. Okula giden çocuğunun defterini, kalemini, silgisini o ormandan kazandığı parayla alıyordu Şimdi o orman yandı. Bu bölgeye yeniden ağa dikilmeli. Meyve ağacı da dikilebilir. Badem, ceviz, zeytinlik, fıstık bunlar yapılabilir. Efendim biz bunu yaparız, e kime vereceğiz bunları köylü arasında sıkıntı olur mu? Çok basit, kooperatif kurarsın ekonomik geliri olduğu zaman daha daha iyi bakılır. O yüzden bu bölgenin tekrar ağaçlandırılması gerekiyor. Bu dikilen ağaçlar eğer meyve ağaçları olursa da defne gibi bu daha karlı olur.

“Orman Kanunu 18 Yılda 21 Kez Değişmiş”

Orman Genel Müdürlüğü’nün atıl bir kurum haline getirildiğini ve başarısız olduğunun kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Öztunç, “Son dönemde Anayasaya aykırı olarak Orman Genel Müdürlüğü ile çok uğraşılmış. Cumhuriyet tarihinde orman kanunu 14 kez değişmiş ama son 18 yıldır 21 kez değiştirilmiş. 18 yılda 21 kez değiştirmişler orman kanunu yazık yahu ne istiyorsunuz bu orman kanununda. İkide bir kanun değişir mi, bir düzgün kanun yaparsın o kanun 50 yıl, 100 yıl gider ama maalesef orman kanunu ikide bir değiştirilmiş. Orman Genel Müdürlüğünün yaklaşımı yanlıştır. Orman Genel Müdürlüğü yangını önleme değil, söndürme derdinde. Tabii ki yangın çıkarsa söndüreceksin, o dertte olacaksın ama yangın çıkmadan önce önleme derdine de düşeceksin, tedbirlerini alacaksın. Burada gördük Hatay'daki ormanlarda yol yok yok! Saha içi yollar olduğu zaman yangın en azından biraz da olsa kesilmiş oluyor” açıklamalarında bulundu.

“Mevsimlik İşçi Olmaz Yıllık İşçi Olacak”

Öztunç, orman yangınları için mevsimlik işçi alındığını ve bunun komedi olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Mevsimlik işçi olmaz 12 aylık yıllık işçi olacak. Üstelik Antakya'nın köyünde çıkan yangın için şehir merkezinden bir tane ormancı alıyorlar. Olmaz, o köyden alacaksın. O orman köyünün yurttaşından bir kişiyi alacaksın ve diyeceksin ki bu benim orman söndürme işçim ve mevsimlik değil, 12 aylık. Ki yıllık işçi o işi özümsesin, kendine ait olduğunu bilsin, 3 ay sonra ben ne yapacağım kaygısında olmasın. Mevsimlik işçi dünyada olduğu gibi kaldırılmalı, yıllık işçi statüsüne geçilmelidir” dedi.

“Çevre ve Doğa Politikası Gözden Geçirilmeli”

2011 yılında kapatılan Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü’nün yeniden açılması gerektiğini söyleyen Öztunç, “Orman yangınlarının olduğu bir ülkede ağaçlandırma genel müdürlüğü kaldırılmış nasıl olacak bu iş? Böyle komik bir yönetim var. AK Parti hükümeti ormana çevreye ve doğaya saygılı olmak zorunda. Çevre politikasını, doğa politikasını bir kez daha gözden geçirmek zorunda çünkü doğa intikamını alıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA