Haberler
Giriş Tarihi : 09-06-2021 15:41   Güncelleme : 09-06-2021 15:57

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan MASAK Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sedat Peker'in iddiaları sonrası açıklama yapan Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatının, ''SBK Holding ile ilgili iki farklı MASAK raporu hazırlandı'' iddialarını reddetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan MASAK Açıklaması

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in 9'uncu videosunda gündeme getirdiği SBK Holding’in kurucu CEO’su Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı, SBK Holding ile ilgili iki farklı MASAK raporu hazırlandığını söylemişti.

Peker'in açıklamaları sonrası konuşan avukatın iddialarını reddeden Hazine ve Maliye Bakanlığı konu hakkında açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Son günlerde bazı basın-yayın organlarında Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından 1,5 aylık sürede sonuçları birbirinden farklı iki rapor düzenlendiğine ilişkin iddialara yönelik olarak bir açıklama yapılması gerekliliği hâsıl olmuştur. Bilindiği üzere MASAK’ın görev ve yetkileri arasında, suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin olarak önlemler geliştirmek, analiz, araştırma ve inceleme yapmak bulunmaktadır. Bu kapsamda, iddia edildiği gibi 05.11.2020 tarihli yazıyla herhangi bir rapor gönderilmemiştir. Anılan tarihteki yazıda aklama suçu incelemesinin denetim elemanları tarafından yapılmasının uygun olacağı ve bu doğrultuda Başkanlığımızca görevlendirme yapıldığı belirtilmiştir. Aklama suçuna ilişkin bulgulara yer verilen ve denetim elemanları tarafından hazırlanan ara rapor 28.12.2020 tarihinde ve nihai rapor da 20.01.2021 tarihinde soruşturma makamlarına gönderilmiştir. Dolayısıyla MASAK tarafından bir konuya yönelik iki farklı rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine  yer verildi. 

MASAK: İddialar Gerçekleri Yansıtmıyor 

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK),  '1,5 aylık sürede sonuçları birbirinden farklı 2 rapor düzenlendi' iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirttiği bir açıklama metni yayımladı. MASAK tarafından yayımlanan açıklamada, ''Bu kapsamda, iddia edildiği gibi 5 Kasım 2020 tarihli yazıyla herhangi bir rapor gönderilmemiştir. Anılan tarihteki yazıda aklama suçu incelemesinin denetim elemanları tarafından yapılmasının uygun olacağı ve bu doğrultuda Başkanlığımızca görevlendirme yapıldığı belirtilmiştir. Aklama suçuna ilişkin bulgulara yer verilen ve denetim elemanları tarafından hazırlanan ara rapor 28 Aralık 2020 tarihinde ve nihai rapor da 20 Ocak tarihinde soruşturma makamlarına gönderilmiştir. Dolayısıyla MASAK tarafından bir konuya yönelik iki farklı rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.