Haberler
Giriş Tarihi : 01-09-2021 20:30   Güncelleme : 01-09-2021 20:50

HDP, Büyük Atatürk'e 'Deccal' Diyen Kürt Said İçin Müze İstedi

Büyük Atatürk'e "deccal" diyen Kürt Said için bir müze yapılması için TBMM'ye soru önergesi verildi.

HDP, Büyük Atatürk'e 'Deccal' Diyen Kürt Said İçin Müze İstedi

Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'e "deccal" diyen, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bir parçası olarak ortaya çıktığı Nur cemaatini kuran şahıs olan Kürt Said için HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü bir soru önergesi hazırladı.

TBMM'ye soru önergesi veren Sürücü, "Said-i Kurdi, Said-i Nursi ve Beduezzeman adıyla bilinen İslam alimi 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa’da vefat etmiştir. Vasiyetinde ise Şanlıurfa’da gömülmek istediğini belirtmiştir. 

Fakat Said-i Nursi’nin vefatından 111 gün sonra devlet eliyle naaşı Dergah Camii’nin  kıble tarafında bulunan kabri kırılarak  çıkarılmış ve şuan nerede olduğu bilinmemektedir. Said-i Nursi’nin vefat ettiği Şanlıurfa merkezde bulunan İpek Palas Otel’deki odası da şuan otelin mescidi olarak kullanılmaktadır. Farklı dinleri kendi medeniyetinde yaşatmış olan Şanlıurfa’da Said-i Nursi’nin mezar yerinin araştırılması ve vefat ettiği odanın müzeye çevrilmesi, toplumsal açıdan vicdanları rahatlatacaktır. Bu konuda 21. yy’a yakışacak düzeyde, gerekli araştırmalar yapılıp, adımladın atılması elzemdir" diyerek şu soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yöneltti:

  1. "Said-i Kurdi’nin mezar yeri hakkında elinizde bir bilgi mevcut mudur? Bilgi mevcut değilse bir araştırmada bulunacak mısınız?

  2. Said-i Kurdi’nin vefat ettiği otel odasını müzeye çevirecek misiniz?

  3. Bu konuda kamuoyuna bir açıklamada bulunacak mısınız?"