Haberler
Giriş Tarihi : 14-11-2020 14:20   Güncelleme : 14-11-2020 14:33

HDP'li Siyasetçi Açıkladı: HDP Erdoğan'a Koalisyon Teklif Etmiş!

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, milletvekilliği ve HDP sözcülüğü görevlerini yürüten HDP'li siyasetçi Osman Baydemir, 2015 seçimlerinden sonra HDP'nin Erdoğan'a koalisyon teklifi yaptığını itiraf etti.

HDP'li Siyasetçi Açıkladı: HDP Erdoğan'a Koalisyon Teklif Etmiş!

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, milletvekilliği ve HDP sözcülüğü görevlerini yürüten HDP'li siyasetçi Osman Baydemir, 7 Haziran  2015 seçimlerinden sonra HDP'nin Erdoğan'a koalisyon teklifi yaptığını itiraf etti.

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle İngiltere’de yaşayan Baydemir, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin salgın nedeniyle online olarak düzenlediği Alevi Festivali’nde yayınlanan söyleşide Diken'in sorularını yanıtladı. 

HDP, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a şu teklifi iletmiş: Çözüm sürecinin devam etmesi kaydıyla, AKP-CHP koalisyonuna veya AKP azınlık hükümetine destek veririz. Bunlar olmazsa hiçbir bakanlık pazarlığı yapmadan, yeni Anayasa ve çözüm süreci şartıyla, birlikte koalisyon kurabiliriz.

Baydemir, AKP’nin çözüm sürecini neden bitirdiği sorusuna ilişkin olarak şunları söyledi: 

"Sayın Selahattin Demirtaş’ın ‘Hükümetle hiçbir şekilde koalisyon kurmayacağız’ beyanından dolayı Erdoğan’ın makas değiştirdiği iddiası var. Ben bunun külliyen yalan olduğunun tanığıyım.

7 Haziran seçiminden sonra, o zamanki eş başkanlarımız Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekilleri ve grup başkan vekillerinin de olduğu bir heyetle birlikte bu süreci istişare ettik.

Ülkenin maruz kalabileceği tehlikeleri okumaya çalıştık. En sonunda Erdoğan’a bir temsilci gönderme kararı aldık. Sayın Celal Doğan, bunun üzerine Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Haziran sonu temmuz başı idi sanırım.

Bizim teklifimiz şuydu: Milletin çıkan bu iradesine saygı gösterilmezse ülkenin karanlık zemine gideceğinden duyulan endişe ifade edildi.

Çözüm süreci devam etsin ne olursa olsun, bu kayıtla her türlü desteği vermeye hazırız.

Dilerseniz CHP ile koalisyon kurun, kürsü, sandalye bürokraside talebimiz olmaksızın destek veririz. Yeter ki çatışmasızlık zemininden vazgeçmeyin."

Azınlık Hükümetine de Yeşil Işık Yakmışlar

"İkinci olarak CHP ile anlaşamazsanız azınlık hükümeti kurun, yine çatışmasızlık zemininde kalmak şartıyla azınlık hükümetine de hiçbir şey talep etmeksizin destek vermeye hazırız.

Üçüncü olarak, siz hazırsanız ve bu iki yöntemi de yapamıyorsanız, bizimle koalisyon kurmak istiyorsanız, herhangi bir bakanlık pazarlığı yapmadan,  çatışmasızlık süreci korunsun, yeni Anayasa yapılsın, biz sizinle koalisyon kurmaya hazırız. Bu üç talep iletildi.

Aldığımız yanıt bugünkü Türkiye idi. Bize ‘Siz göreceksiniz’ dedi ve ülke bu sonucu gördü.”