Haberler
Giriş Tarihi : 24-01-2021 12:12   Güncelleme : 24-01-2021 12:12

Hırvatistan Bosna Hersek'in Denize Çıkışını Kapatıyor

Hırvatistan tarafından Bosna-Hersek'in denize tek çıkış noktası olan Neum önlerine yapılan köprü, ülkenin açık denizlere çıkışını sona erdiriyor.

Hırvatistan Bosna Hersek'in Denize Çıkışını Kapatıyor

Bosna-Hersek'in denize açılan tek noktası olan Neum kasabasının yer aldığı körfezin Hırvatistan tarafından köprüyle kapatılacak olması, Bosna-Hersek'in açık denizlere ulaşımının gaspı olarak nitelendirilip "Bosna'nın denizi çalınıyor" ifadeleriyle tepki çekiyor.

Adriyatik Denizi'nin doğu sahili olan Dalmaçya Bölgesi'nde Bosna-Hersek'in denize tek çıkışı olan Neum kasabası, Dubrovnik ve çevresindeki bölge ile Hırvatistan'ın arasına giriyor. Bosna Savaşı'nın hemen ardından 1996'da Hırvatistan cumhurbaşkanı Franjo Tudzman (Franyo Tucman) ve Bosna-Hersek cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in imzaladığı Neum Antlaşması'na göre Hırvatlar Neum üzerinden geçiş hakkına sahip oluyor, Bosna-Hersek'in de denize çıkış hakkı garanti altına alınıyordu.

neum-003.PNG
Görsel: Bosna'nın denizlere tek çıkış noktası 22 kilometrelik Neum şeridi

Dubrovnik'i Hırvatistan'ın kalanına bağlayacak bu köprünün Bosna-Hersek'in denize çıkış hakkını engellemesi nedeniyle bu antlaşmanın çiğnenmesi anlamına geleceği Bosnalı yetkililerce özellikle vurgulanıyor.

2013 nüfus sayımına göre Neum İlçesi'nde 4.960 kişi ikamet ediyor. Bu nüfusun 3.013'ü ilçe merkezinde ikamet ediyor. İlçe nüfusunun %97,64'ü Bosnalı Hırvat, fakat tarihi olarak Neum Bosna-Hersek'in bir parçası. Neum Boşnak-Hırvat Federasyonu kapsamında ülkenin başkenti Saraybosna'dan yönetiliyor. Bosna-Hersek'in bir başka tarihi denize çıkış noktası olan Sutorina ise Yugoslavya döneminde 1947'de Karadağ'a bırakıldı.

İnşaat planı 2007'de tasarlanan Pelješac Köprüsü'nün inşasına ihalesini kazanan Çinli firma tarafından 2019 yılında başlandı. Köprünün 2022'de tamamlanması bekleniyor. Köprü inşasının maliyetini Hırvatistan'ın da üye olduğu Avrupa Birliği karşılıyor. Bosnalı yetkililer Avrupa Birliği'ni bu projeye desteklerinden ötürü kınıyorlar.