Haberler
Giriş Tarihi : 12-07-2021 20:52   Güncelleme : 12-07-2021 20:52

HKP Peker'in 'Kayıp Silahlar' İddialarını Yargıya Taşıdı: Erdoğan, Soylu ve Albayrak Dahil 7 Kişiye Dava Açıldı

Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP Gençlik Kolları'na kayıt dışı silahlar verdirdiği iddiaları HKP tarafından yargıya götürüldü.

HKP Peker'in 'Kayıp Silahlar' İddialarını Yargıya Taşıdı: Erdoğan, Soylu ve Albayrak Dahil 7 Kişiye Dava Açıldı

HKP avukatlarının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Erdoğan'ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan, AKP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Osman Tomakin, İçişleri Bakanlığı çalışanı Ahmet Onay ve AKP Esenyurt Gençlik Kolu Başkanı Abdülsebur Soğanlı hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "silahlı örgüt kurma", "zimmete para geçirme", "suç için anlaşma" ve "silah sağlama" cürümlerini işledikleri gerekçesiyle suç duyurusu yaptı.

Başvuru dilekçesinde "Sedat Peker’in gündemi sarsan bu vahim iddiaları, Devlet içinde ayrı bir yasa dışı organizasyonun varlığına işaret etmektedir. Bunlar, her biri Cumhuriyet Savcılarınca re’sen soruşturulması gereken, hiçbir kurumun, kişinin herhangi bir ihbarına gerek duyulmadan araştırılması gereken iddialardır" ifadeleri kullanıldı.

Savcılığın görevini yerine getirmeyerek re'sen (kendiliğinden) soruşturma başlatmadığı belirtilen dilekçede, "Bu suç duyurumuzu, Savcılık makamı umarız ki ihbar kabul eder, re’sen yapamadığı soruşturmayı suç duyurumuz üzerine başlatır” denildi.

Suç duyurusunun ardından Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan HKP İstanbul İl Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı, "Bu vakte kadar ne emniyet ne de savcılık bu iddialarla ilgili harekete geçmiştir. Ortada devlet envanterine kayıtlı olmayan silahların İçişleri Bakanlığı aracılığı ile dağıtıldığı gibi vahim bir iddia varken Savcılığın harekete geçmemesi, yargının AKP’gillerin hukuk bürosuna dönüştüğünü netçe ortaya koymuştur. AKP’giller bugüne kadar sayısız suç işlemişlerdir. Kendi Ortaçağcı ideolojilerini ülkemize hâkim kılmak için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. İnsanlarımızı dinle aldatarak bugüne dek iktidarlarını korumuşlardır. Ancak AKP iktidarı başından sonuna dek suça batmış bir iktidardır. Ve bugün onların bir suçunu daha göstermiş olmaktayız" dedi.