Haberler
Giriş Tarihi : 20-11-2020 15:53   Güncelleme : 20-11-2020 16:03

Hollanda, Ülkü Ocaklarının Avrupa'da Yasaklanmasını Talep Etti

Hollanda, Ülkü Ocaklarının Avrupa Birliği genelinde yasaklanmasını ve yaptırım listesine alınmasını talep etti.

Hollanda, Ülkü Ocaklarının Avrupa'da Yasaklanmasını Talep Etti

Fransa ve Almanya’nın ardından Hollanda’da da, Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında yasaklanmasını talep etti. Hollanda, ayrıca Ülkü Ocakları’nın AB'nin yaptırımlar listesine alınmasını istedi. İktidar ve muhalefet partilerinin ortak önerisiyle parlamento gündemine gelen ve ilk onayı alan önerge, hükümet tarafından incelendikten sonra bir kez daha oylanacak.

Hollanda’da hükümet ortağı üç parti ile muhalefetteki Sosyalist Parti tarafından ortaklaşa verilen önerge, 150 üyeli Temsilciler Meclisi'nde 147 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

Önergeye sadece Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği DENK Partisi destek vermedi.

Fransa'nın Ülkü Ocakları'nın faaliyetlerini yasaklamasından sonra, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi milletvekili Bente Becker, benzer bir kararın Hollanda'da alınmasını gündeme getirdi. Becker'in önerisine, hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) ile Demokratlar 66 (D66) ile muhalefetteki Sosyalist Parti de destek verdi.

İktidar ve muhalefete mensup 4 parti tarafından ortakalaşa hazırlanan önergede, yıllardır Hollanda'da faaliyette olan ve "Bozkurtlar" olarak bilinen Ülkü Ocakları'nın, aşırı sağcı ve milliyetçi bir haraket olduğu belirtildi.

Önergede, Bozkurtlar'ın, "Hollanda toplumunda ciddi gerilime neden olduğu ve nüfus gruplarını birbirine düşürdüğü" savunuldu.

Bu nedenle, Ülkü Ocakları'nın faaliyetlerinin yasaklanması ve Avrupa yaptırım listesine alınmasının mümkün olup olmadığının araştırılması istendi.