Haberler
Giriş Tarihi : 14-05-2021 00:03   Güncelleme : 14-05-2021 00:11

Hubble Uzay Teleskobu’na Rakip: James Webb Uzay Teleskobu, Evrendeki İlk Yıldızları İnceleyecek

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), fırlatma alanına gönderilmeden önce son defa 'katlama' testlerine tâbi tutuldu. Hubble Uzay Teleskobu’nun rakibi olarak görülen bu teleskop, evrendeki ilk yıldızları incelemesi için uzaya gönderilecek.

Hubble Uzay Teleskobu’na Rakip: James Webb Uzay Teleskobu, Evrendeki İlk Yıldızları İnceleyecek

Hubble Uzay Teleskobu’nun rakibi olarak görülen JWST teleskobunun, Ekim'de uzaya fırlatılmadan önce son katlama testlerinin yapıldığı açıklandı. NASA, teleskobun aynalarının başarıyla komut edildiğini belirtti. Altı buçuk metre genişliğindeki altın rengi reflektörlerin katlanarak rokete konulmasını test eden uzay mühendisleri, uzayda bu reflektörlerin problemsiz açılması için onları teste tâbi tuttuklarını belirtti.

Test kapsamında, teleskobun tenis kortu büyüklüğündeki şemsiye de dâhil olmak üzere diğer katlanabilir bileşenler için açılma egzersizi yapıldı.

1 Yıldızın 18 Ayrı Görüntüsü

JWST, NASA önderliğinde büyük bir konteynerin içine konulacak ve bir gemiyle Fransız Guyanası'ndaki Avrupa roket tesisine götürülecek. Projenin kilit ortaklarından biri olan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) fırlatma aracını sağlayacak ve kalkış 31 Ekim'de yapılacak.

JWST fırlatıldıktan yaklaşık 40 gün sonra bir yıldızın ilk fotoğrafını çektiğinde, tek bir yıldız yerine 18 yıldız görülecek çünkü aynaların her biri ayrı bir fotoğraf çekecek.

Dünya çapında 40'tan fazla ülkeden gökbilimcilere, ilk faaliyet yılında JWST'de çalışma zamanı şimdiden ayrıldı. 10 milyar dolarlık (80 milyar 500 milyon Türk Lirası) James Webb Uzay Teleskobu; ABD, Avrupa ve Kanada uzay ajanslarının girişimiyle ortaklaşa üretildi.