Haberler
Giriş Tarihi : 10-04-2021 22:19   Güncelleme : 10-04-2021 22:19

Hükumet, CHP'li Belediyelerden Politika Devşirmeye Devam Ediyor

Büyükşehir belediyelerinin muhalefetin eline geçmesinin ardından belediyeler tarafından açıklanan birçok politika daha önce de hükumet tarafından benimsenilmiş ve altta kalınmamaya, muhalefet politikalarından rol çalınmaya çalışılmıştı. CHP'li belediyelerin çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı almaya karar vermesinin ardından hükumet de aynı yola başvurdu.

Hükumet, CHP'li Belediyelerden Politika Devşirmeye Devam Ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'li belediyelerin bir yılda vatandaşlara 3 bin 800 ton patates ve soğan dağıttığını bildirdiği yazılı açıklamasında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "üreticiden kuru soğan ve patates alınarak vatandaşa ulaştırılacağına" yönelik açıklamasını değerlendirdi. Halkın yararına olacak her adımı desteklediklerini belirten Torun, "Ancak iktidarın aklına yeni gelen bu uygulama, zaten bizim belediyelerimiz tarafından uzun süredir hayata geçiriliyor" ifadesini kullandı.

"İktidarın, örnek aldığı belediyelerimize gölge etmemesini temenni ediyoruz"

CHP'li belediyelerin sadece son bir yılda, kısıtlı imkanlarını zorlayarak 3 bin 800 ton patates ve kuru soğanı yerli üreticiden temin edip ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttığını açıklayan Torun, şunları kaydetti:

"19 yıllık devri iktidarlarında, çiftçilerimize kanunda öngörülen desteği dahi vermeyen, onları ağır üretim maliyetlerine ezdiren ve adeta borç batağına sürükleyen iktidar, üreticilerimizi bir nebze de olsa hatırlama lütfunda bulunmuş. Beş müteahhide ülkenin milyarlarca dolarını dağıtan bu iktidar, patates ve soğan üreticilerimize de bir parça da olsa destek vermeyi akıl etmiş. CHP olarak vatandaşlarımızın yararına olacak her adımı, sonuna kadar desteklemekten geri durmayız. Şüphesiz bu adımı da destekliyor ve uygulamanın diğer tarım ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bu vesile ile yerel seçim sonuçlarını bir türlü hazmedemeyen iktidarın, örnek aldığı belediyelerimize daha fazla gölge etmemesini, onların yakasından düşmesini ve başarılı hizmetlerinin devamı için duacı olmasını bir kez daha temenni ediyoruz."

TMO da satın alacak 

Torun'un açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TMO'nun çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alacağı bildirildi. TMO’nun çiftçiden satın alacağı ürünlerin vatandaşa ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.